Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çikolata kistleri kısırlığa yol açar mı?
Çikolata kistleri kısırlığa yol açar mı?
Çikolata kistleri özellikle şiddetli adet sancısı olan kadınların neredeyse yarısında görülür ve önemli bir kısırlık sebebidir...
Yaşam 6 Eylül 2016 - 23:48

Yumurtalığın fonksiyonlarından birinin yumurta üretmek olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Koordinatörü ve Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Aydın Arıcı, çikolata kistlerine dair önemli bilgiler verdi ve uyarılarda bulundu…

buyuk

İçi dolu sıvı kesecikler

Yumurta aslında çok küçük bir hücredir. Yumurtalıkta, yumurtalar içi sıvı dolu kesecikler içinde büyürler. Normalde her ay bir kadında 10-15 yumurta kesesi büyümeye başlar. Bunlardan biri öne geçtiği an ötekilerin büyümesini durdurur. Yaklaşık 2.5 cm çapına geldiğinde olgunlaşır, çatlar ve yumurtayı bırakır. Buna yumurtlama denir. Hamilelik olmadığı takdirde o yumurtalıktan yapılan hormon salgılamaları da durur ve adet görülür. Yumurtlama sürecinde bir yumurta keseciği patlamayabilir ve büyümeye devam eder. Bu da kist oluşumuna yol açar.

Bazı kistler doğum kontrol haplarıyla tedavi edilebilir

Ultrason muayenesinde kistin duvarları tamamen düz ve yuvarlak olarak saptanmışsa, içinde berrak bir sıvı olduğu görünümü varsa bu, basit bir kisttir. Hormonal dengesizlikten ya da stresten kaynaklanan bir çatlama olmayabilir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey öncelikle bir sonraki adetin beklenmesidir. Kişiye bir veya iki ay doğum kontrol hapı verilmesi hormonal uyarıyı azaltacağı için yüzde 80 oranla bu uygulama basit kistleri kontrol eder. O yüzden ilk olarak denenmesi gereken tedavi budur. Eğer kist boy olarak çok büyükse, çapı kabaca 4 cm'nin üzerindeyse, iç çeperleri dümdüz değil, pürüzlü, içinde bulanık bir sıvı görüntüsü varsa ve bu kistin içine doğru büyüyen oluşumlar söz konusuysa kötü huylu olma olasılığı yüksektir.

Menopoz süreci…

Menopoz sonrası oluşan kistler de sağlık açısından risklidir çünkü fonksiyonel kistler sadece üreme çağında olur ve menopozdan sonra görülmemesi gerekir. Bu kistler, her regl döneminde kanamayla dışarı atılan adet kanının ve dokusunun yumurtalık içinde toplanması sonucu oluşur. Bu kistler her adet döneminde yavaş yavaş büyüyebilir ve çok şiddetli adet sancılarına neden olabilirler. Aynı zamanda önemli bir kısırlık sebebidir. Özellikle şiddetli adet sancısı olan kadınların neredeyse yarısında görülür.