Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cildinizdeki ölü deriyi çok ucuza temizleyin
Cildinizdeki ölü deriyi çok ucuza temizleyin
Yaz aylarında cildinizin ışıl ışıl ve sağlıklı olmasını istiyorsanız bu önerilere kulak verin
Yaşam 19 Mayıs 2016 - 07:40

Eser Akgül/eakgul@sozcu.com.tr

Güneş kendini iyiden iyiye hissettirirken, cildimiz yaz önlemleri almamız için alarm vermeye başlıyor. Özellikle yeterli su tüketiminin önemi üzerinde duran uzmanlar, cildin yaza uyum sağlaması için çok iyi nemlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Aile Hekimleri Derneği’nin Antalya’da gerçekleşen toplantısında önemli bilgiler veren İstanbul Aile Hekimleri Derneği Üsküdar İlçe Başkanı Dr. Sibel Sütlüoğlu, cilt bakımı ile ilgili özel sırlarını ŞIK okuyucuları ile paylaştı.

Islak mendil, pişik ve mantar gibi sorunlara yol açıyor

ISLAK MENDİLİ YANLIŞ KULLANIYORUZ!

Özellikle kadınların terledikleri bölgeyi temizlemek için hemen ıslak mendil kullandıklarına dikkat çeken Sütlüoğlu, kötü kokudan kurtulayım derken büyük bir hata yaptıklarını vurguladı. “Mesela ıslak mendille koltukaltı bölgelerini siliyorlar ve daha sonra orayı kurulamıyorlar. Bu da çeşitli hastalıklara sebebiyet verebiliyor. Üstelik kötü koku da ortadan kalkmıyor ve pişik gibi cilt sorunlarına yol açıyor. Zaten kadınlarımız penye iç çamaşırı ve kıyafet giymedikleri için daha çok terleme sorunu yaşıyorlar. Böylece ne kadar çok terleme o kadar çok pişik sorunu ortaya çıkıyor” diyen Sütlüoğlu, özellikle büyük göğüslü ve yaz aylarında bile dar giysiler tercih eden kadınların bu sorunu sıklıkla yaşadığını belirtti.

“Islak mendil kullanmanın ilk kuralı, sildikten sonra kurulamak” diyen Sütlüoğlu, bu yanlışın pişik yanında mantar gibi sorunlara da neden olduğunu belirtti.

HAVUZDAN ÇIKAR ÇIKMAZ YAPMANIZ GEREKENLER

Havuzdan çıkar çıkmaz duş alın

Sütlüoğlu ayrıca hem çocuklarda hem de yetişkinlerde, havuzdan sonra dikkat edilmesi gereken noktalara değindi. Kontrolü sağlanan havuzlarda çok fazla cilt problemi yaşanmadığını belirten Sütlüoğlu, yine de havuzdan ve denizden çıktıktan sonra hemen duş alınmasını öneriyor. Özellikle havuzdaki etken maddelerin cildi kuruttuğunu belirterek yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: Hemen duş alın ve nemlendiricili ya da su bazlı güneş koruyucunuzu sürün.

İYİ BİR GÜNEŞ KREMİNDE OLMASI GEREKENLER

Uzmanlar sık sık dile getiriyor: Yazın, kışın, evde otururken hatta geceleri bile güneş kremi kullanabilirsiniz. Ancak her güneş kreminin aynı olmadığını belirten Dr. Sibel Sütlüoğlu, bir güneş kreminde olması gereken özellikleri sıraladı:

İyi bir güneş kremi nasıl olmalı?

* Cilt tipinize göre, en az 30 faktörlü güneş koruyucusu kullanmanız gerekiyor. Özellikle hassas ve açık tenliyseniz yüz için daha yüksek faktörlü kremler tercih etmelisiniz.
*İçeriğinde paraben ve alüminyum olan kremlerden uzak durmak gerekiyor.
*Ek olarak nemlendirici özelliğinin de olması çok faydalı.
*Bronzlaşmak istiyorsanız da güneş kremi kullanın. Düşük faktörlü güneş koruyucu kremler buna uygun…

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ CİLT FERAHLATICI ÖNERİLER

Kendi cilt bakımı ile ilgili sırlarını ŞIK okuyucuları ile paylaşan Sütlüoğlu, öncelikle cildi korumanın ilk adım olduğuna inandığını söyledi. Daha sonra nemlendirmenin, iyi beslenmenin, bol su içmenin, kaliteli uykunun ve güneşte uzun süre kalmamanın önemine değinen Sütlüoğlu, cildi ferahlatan öneriler sundu.

HAFTADA İKİ KEZ KARBONATLI SU

Hem ucuz hem ferahlatıcı: Karbonatlı su

Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı karbonat koyup karıştırın. Bu karışımı haftada iki kez duştan çıkar çıkmaz cildinize pamukla uygulayın. Bu uygulama cildi ferahlatıyor, ölü deriyi temizliyor ve açılmış gözenekleri temizliyor. Cildinizi ferahlatan bu uygulamadan sonra hava alması için bekleyin daha nemlendirici sürün.

“Bu uygulamayı soda ile yapanlar da var ” diyen Sütlüoğlu, arada bir gül suyu ile cilde tonik uygulaması yapmanın cildi güzelleştirdiğini söylüyor.

CİLDE ZARAR ALIŞKANLIKLAR

Sütlüoğlu son olarak cilde zarar veren alışkanlıkları sıraladı:

*Cilde çok fazla şey sürmek, kalın tabakalar halinde makyaj yapmak
*Makyajı temizlemeden uyumak
*Sırf makyaj yapmak için ucuz, markası belli olmayan ürünler kullanmak

Son güncelleme: 09:17 - 19.05.2016