Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cildinizi PRP ile gençleştirin
Cildinizi PRP ile gençleştirin
Gençlik aşısı olarak bilinen PRP ile yıllara meydan okumak mümkün...
Yaşam 7 Şubat 2016 - 02:02

Gençlik aşısı olarak bilinen PRP ile yıllara meydan okumak mümkün… Cildi kısa sürede tazeleyen bu tedavi yöntemiyle kırışıklıklarda yüz güldüren sonuçlar alınıyor…

PRP tedavisinin; kırışıklık, leke tedavisi, sivilce izleri, yara izi, cilt çatlakları, cilt sarkması ve saç dökülmelerinde kullanılan  doğal bir hücresel tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr Eylem Acar konu ile ilgili şu bilgileri verdi.

PRP nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma) yani Trombosit
(platelet) hücrelerinden zengin kan demektir. PRP tedavisinde
kişinin kendi kanından elde edilen pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma cildi yenilemekte kullanılır.

Nasıl uygulanır?

PRP tedavisinde 8-20 cc arasında değişen miktarlarda kan alınarak özel tüplere konulur. Özel tüpler yüksek hızda dönen santrifüj cihazına konulur. Santrifüj cihazı, pıhtı hücrelerinden zengin plazma elde edebilmek için belli bir hızda ve sürede dönmelidir. Özel tüpler olmadan elde edilen plazmada pıhtı hücreleri 200 bin civarında kalır. Bu sayı cildi yenilemekte yeterli bulunmaz. PRP tedavisinde kanın konulduğu özel tüpler sayesinde bir milyon pıhtı hücresi içeren plazma elde edilebilir.
Plazmanın dibindeki kısım özellikle kullanılmalıdır. PRP tedavisinde elde edilen plazma ciltte sorunlu bölgede minik iğneler yardımı ile cilt altına ve içine verilir.

3-4 seans yapılması gerekir 

Fraksiyonel lazer, fraksiyonel radyofrekans, mikroiğneleme uygulamalarından sonra PRP serumu cilde sürülebilir. Açılan gözeneklerden PRP cilt tarafından kolayca emilir. Plazmanın dibindeki kısım özellikle kullanılmalıdır. Plazma ciltte sorunlu bölgede minik iğneler yardımı ile cilt altına ve içine verilir. Fraksiyonel lazer, fraksiyonel radyofrekans, mikroiğneleme uygulamalarından sonra PRP serumu cilde sürülebilir. Açılan gözeneklerden PRP cilt tarafından kolayca emilir. Kan alındıktan sonra PRP hazırlanması yaklaşık 8-15 dakika sürer. PRP'nin cilde uygulanması 10-20 dakika arasındadır. 2-4 hafta aralıklarla yapılır. 3-4 seans yapılmalıdır. 6-12 ay sonra tekrar uygulanabilir.

Cildi nasıl yeniler?

Cilt yaralandığında, cildi tamir etmek için pıhtı hücreleri adı da verilen trombosit hücreleri gelir. Cildin tamir sürecini başlatırlar. Ayrıca yaralı bölgeye kök hücreleri çekerler. Bu yüzden PRP yapıldığında ciltte onarılma ve yenilenme süreci tetiklenir. PRP'yi tek başına veya lazer, radyofrekans, ışık yöntemleriyle birlikte uygulamak cildi çok daha iyi hale getirir. Sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, yüzde aydınlık meydana gelir. Lazer, peeling gibi leke tedavilerine PRP eklemek tedaviyi hızlandırır ve kalıcı sonuç alınmasını sağlar.

Kimler yaptırabilir?

Cilt yenilenmesini gerektiren sarkma, kırışıklık, iz, akne izi ve saç tedavilerinde PRP tek başına veya cildi yenileyen diğer yöntemlerle bir arada kullanılır.

Kimler için risklidir?

Kan sulandırıcı alanlara, kanser öyküsü-kan hastalığı olanlara, yapılacak alanda enfeksiyon ve iltihap olanlara, hamile ve emzirenlere yapılmaz.

Acı hissedilir mi?

İşlemden önce anestezik krem sürülerek cilt uyuşturulur. PRP minik iğneler kullanılarak uygulanır. Bu yüzden çok fazla acı hissedilmez.

Sonuçları ne zaman görülür?

PRP tedavisi cildin kendini yenileme esasına dayanır. Bu yüzden tedavi sonuçları geç görülür. PRP tedavisinin sonuçları ikinci veya üçüncü seanstan sonra ortaya çıkar. PRP tedavisi yapıldıktan sonra ciltte yenilenmeye bağlı ciltte sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme, ciltteki lekelerde aydınlanma, cilt renginde parlaklık ve izlerde azalma meydana gelir. Saçlı deriye yapılan uygulamalardan sonra saç kalınlığında artış ve seyrek görülen alanlarda yoğunlaşma görülür.

Yan etkileri var mıdır?

PRP tedavisi kişinin kendi kanıyla yapıldığı için fazla yan etki
beklenmez.

Etki süresi ne kadardır?

PRP tedavisi sonrasında kişi normal hayatına devam edebilir. Ciltte sosyal ve iş yaşamını engelleyecek bir görüntü olmaz. Bazen yapılan iğnelere bağlı küçük ve geçici morluklar olabilir. İşlemden sonra buz tutmak, arnika veya K vitaminli kremler kullanmak bu yan etkiyi hafifletir. Morluklar ertesi gün görülür. Kapatıcı makyaj malzemeleri ile kolayca kapatılabilir. PRP cilt düzeltme etkileri 3-6 ayda gerçekleşir. Ciltteki etkileri yaklaşık 1-1.5 yıl devam eder.

Diğer cilt yenileme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

PRP lazer, radyofrekans, ışık tedavileri, mezoterapi ve mikro iğneleme gibi yöntemlerle bir arada uygulanabilir. Bu tür işlemlerden sonra serum şeklinde böylece diğer yöntemlerin etkinliği artırılmakta ve iyileşme süreleri kısaltılabilmektedir.

Son güncelleme: 09:14 - 07.02.2016