Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çin fizik kurallarına aykırı motor üretti
Çin fizik kurallarına aykırı motor üretti
NASA'nın yapılmasını imkansız olarak belirttiği motoru Çin üretti. Herhangi bir yakıta ihtiyaç duymayan motoru anlatan araştırmacılar, Çin hükümetinden 2010 yılından beri destek gördüklerini belirtti.
Yaşam 13 Eylül 2017 - 15:09

Çin’in devlet televizyonu olan CCTV üzerinden yapılan açıklamada Çinli bilim insanlarının NASA tarafından yapılması imkansız olarak belirtilen EmDrive motorunu ürettiği açıklandı. Çalıştırılması için herhangi bir yakıta ihtiyaç duymayan EmDrive motorları bunun yerine güneş enerjisiyle çalışan mikrodalgaları kullanıyor. Isaac Newton’un kuvvet uygulanan cismin eşit büyüklükte bir kuvvetle tepki vereceğini söyleyen klasik fizik yasasını ihlal eden ve üretiminin yapılması imkansız olarak düşünülen EmDrive motorları hakkında Çin adına açıklamayı Araştırmacı Dr. Chen Yue yaptı. Yue, EmDrive motorlarının bilim dünyasını heyecanlandırması gerektiğini belirterek; ‘yaklaşık 6 ay sürecek Mars yolculuğu bu motorla yalnızca 10 haftaya inebilir’ açıklamasını yaptı.

Uydulara yönelik yakıt tasarrufu hedefleniyor

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Çin Uzay Teknolojisi Akademisi’nde bulunan araştırmacılar EmDrive araştırması için hükümetten 2010 yılından beri destek gördüklerini öne sürmüştü. Kasım ayında ise İngiltere’de bulunan bir medya organına konuşan kaynaklar, EmDrive’a yönelik denemelerin Çin’de bulunan bir uzay laboratuvarında yapıldığını iddia etmişti. Uzay programını genişleten Çin’in EmDrive motoru ile uydu sistemlerinde yakut tasarrufu elde etmesi hedefleniyor.

 

Son güncelleme: 16:31 - 13.09.2017