Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cinayetten aranmak ürpertici
Cinayetten aranmak ürpertici
Şeytan Tüyü filminin katil zanlısı Metin’i Üstündağ “Benim için dizi, tiyatro ya da film fark etmez. Hepsinde oynarım” dedi
Yüksel ŞENGÜL
Yaşam 20 Mart 2016 - 02:19

FOTOĞRAFLAR: Yalçın BEL

Mustafa Üstündağ (Katil zanlısı):

CİNAYETTEN ARANMAK ÜRPERTİCİ

Şeytan Tüyü filminin katil zanlısı Metin'i Üstündağ “Benim için dizi, tiyatro ya da film fark etmez. Hepsinde oynarım” dedi

Vizyonda olan Şeytan Tüyü, oldukça zengin bir oyuncu kadrosuna sahip. Şükran Ovalı'dan Güven Kıraç'a, Derya Karadaş'tan Haldun Dormen'e kadar pek çok oyuncunun rol aldığı filmin baş karakteri Metin'i kamera önüne taşıyan Mustafa Üstündağ ile onun filmdeki transseksüel arkadaşı Yasemin'i oynayan Ayşe Melike Çerçi'yle konuştuk.

– Filminiz iki gündür vizyonda… Sevdiniz mi?

Mustafa Üstündağ: Armağan Tunaboylu'nun Yıldız Cinayetleri romanından uyarlanan bir film bu. Müthiş güzel.

Ayşe Melike Çerçi: Rolümün transseksüel olduğunu öğrenince hiç düşünmeden kabul ettim. Yıllardır hayalini kurduğum roldü bu.

– Metin'i konuşalım mı?
Mustafa Üstündağ: Metin, karaktersiz adamın teki (gülüyoruz). Metin, devamlı suçun etrafında yaşamış. Herkes seviyor. Şeytan tüyü var adamda. Sonunda adı bir kadın cinayetine karışıyor.

SEYİRCİYLE ANINDA YÜZLEŞMEK GÜZEL

– Dizi mi, film mi, tiyatro mu?
Mustafa Üstündağ: Benim için dizi, tiyatro ya da film fark etmez. Hepsinde oynuyorum. Burada tek fark, tiyatro sahnesinde seyirciyle anında yüzleşmeniz, tepkileri anında almanızdır. Tiyatroda iki saat sahnedesiniz. Müthiş bir enerji harcıyorsunuz. Ancak neticede ben her yerde oyunculuğumu yapıyorum.

Ayşe Melike Çerçi: Tiyatro, dizi ya da film arasında fark olduğunu sanmıyorum. Mustafa gibi düşünüyorum. Oyunculuk oyunculuktur…

Gülmek isteyen bizi izlemeye gelsin

– Oynamak istediğiniz farklı bir karakter var mı?
Mustafa Üstündağ: Ben zaten çok farklı roller oynadım hep. Metropol Kabusu filminde çocuk yurtlarında kalırken çok başka baskılara hedef olmuş birisini canlandırdım. Zeynep'in Sekiz Günü filminde biseksüel ilişkiler yaşayan birisiydim.

– İnsanlar Şeytan Tüyü'nü izlemeye neden gitsinler bunu söyleyebilir misiniz?
Mustafa Üstündağ: Doğrusu dört kişilik bir ailenin sinemaya gitmesi 100-150 lira arasında bir masraftır. Ama Şeytan Tüyü'nü seçmeleri kendi yararlarına. Çünkü bizi tercih edenler hoş zaman geçirecekler, mutlu olacaklar, gülecekler. Bu zamanda gülebilmek az şey mi!

Ayşe Melike Çerçi: Yürekten ve isteyerek çektik filmi. Mutlaka seyretsinler.

Ayşe Melike Çerçi (Transseksüel): 

OYUNCU ROL SEÇİMİ YAPAMAZ

 

Filmde transseksüel Yasemin'i canlandıran Çerçi, rolünün transseksüel olduğunu öğrenince çok sevinmiş: “Bu rolü sürekli oynayabilirim.”

Ayşe Melis Çerçi ve Mustafa Üstündağ, Şeytan Tüyü filmini anlattı...


– Bu role nasıl hazırlandın?

Ayşe Melike Çerçi: On yıldır Cihangir'deyim. Bu toplum onları yok saysa da varlıklarını sürdürmeye devam edecekler.

– Metin'i kamera önüne taşırken zorlandığınız noktalar oldu mu?
Mustafa Üstündağ: Bizim memlekette kolay yoldan para kazananlar o kadar çok ki. Bu yüzden Metin'i oynarken zorlanmadım.

– Sizi zorlayan bazı sahneler oldu…
Mustafa Üstündağ: (Gülüyor): Evet, tinerciler elbiselerimi çalınca arkadaşım Yasemin'in gardırobuna sığınıyorum. O da transseksüel olduğu için farklı kıyafetler sunuyor bana. Geyşadan pamuk prensese ve korsan kıyafetine kadar her kıyafeti giyip çıkarıyorum. Bu görüntüler Muro'ya ters oldu biraz galiba (gülüyor).

– Şeytan Tüyü filminin çekimlerinden bize aktaracağınız ilginç bir anınız var mı?
Ayşe Melike Çerçi: Filmi Balat'ta çektik. İlginç olan semt sakinlerinin transseksüel Yasemin kıyafetiyle beni görünce büyük ilgi göstermeleri, daha sonra normal kıyafetlerimle sokakta yürüyünce dönüp bakmamaları oldu (gülüyor).

– Dizilerin bölüm sürelerinin uzunluğu can bezdiriyor.
Mustafa Üstündağ: Şeytan Tüyü filmi 110 dakika, 40 günde çektik. Dizilere gelince, her bölümü 147 dakika çekiyorlar, altı günde teslim ediyorlar. Can mı dayanır buna! En son Aşkın Kanunu dizisinde Çetin rolündeydim.

Ayşe Melike Çerçi: Dizi oyuncuları olarak bizim için şartlar çok zor ama bir de teknik ekibi düşünsenize. Onlar sette yatıp kalkıyorlar. Eziyet o derecelere varmış durumda. Ben de en son Eğlendirme Dairesi'nde oynadım.

 

Son güncelleme: 08:53 - 20.03.2016