Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Cinsel saldırılara karşı akıllı etiket paylaşan: Sozcu
Cinsel saldırılara karşı akıllı etiket
Her 98 saniyede bir kadının tecavüze uğradığı ABD'de yeni bir ürün geliştirdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) araştırmacı Manisha Mohan'ın tasarladığı ürün saldırı sırasında cinsel saldırıya uğrayan kişinin konumunu belirtilen kişilere ulaştırıyor.
Yaşam 6 Eylül 2017 - 15:41

MIT’te görev alan araştırmacı Manisha Mogan, cinsel saldırıları gerçek zamanlı olarak tespit edebilmek ve saldırıları önleyebilmek amacıyla basit mekanizmalı bir ürün tasarladı. Akıllı etiket olarak bilinen ve giysilere yapıştırılan cihaz, telefona yüklenen bir uygulama ile çalışıyor. ABD’de ortalama olarak iki dakikada bir gerçekleşen tecavüz vakalarını gerçek zamanlı olarak önleyebilmek amacıyla tasarlanan ürün hakkında konuşan Mogan; ürünü oluştururken cinsel saldırılardan kurtulan kişilerin tavsiyelerini aldıklarını belirtti.

Saldırının gerçekleştiği konumu mesajla insanlara ulaştırıyor

İki çalışma yöntemi bulunan cihaz saldırının gerçekleştiği sırada mağdurun bulunduğu konumu ‘tehlikedeyim’ başlıklı mesajla kişinin önceden belirlediği insanlara otomatik olarak yolluyor.

 

 

Son güncelleme: 15:50 - 06.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.