Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çoban kardeşler
Çoban kardeşler
Ailelerinin geçimini sağlamak için 400 keçiye bakıyorlar...
Yaşam 14 Mart 2016 - 00:38

Manisa'nın Yunusemre ilçesinde geçim derdi nedeniyle okulu bırakarak küçük yaşta çobanlığa başlayan 20 yaşındaki Rümeysa Gürdür ile kız kardeşi 18 yaşındaki Hacer Gürdür'ün hayali, bir gün kendi çiftliklerinin sahibi olmak. 
İki kız kardeş her gün 400 keçiye bakıyor.

11 kişilik ailenin en küçük bireyleri olan Rümeysa ve Hacer, anne ve babalarının yaşlanmasıyla birlikte küçük yaşta okulu bırakmak zorunda kalarak çalışmaya başladı. Bugün evlerine 20 kilometre uzaklıktaki tek gözlü bir barakada çobanlık yapan kardeşler, her sabah günün ilk ışıklarıyla keçilerini otlatmak için sürüyle birlikte dağlara tırmanıyor.

AT ÜSTÜNDE BİR HAYAT

Doğumundan sağımına kadar 400 keçiye gözleri gibi bakan kız kardeşler, gün boyu dağlarda katır ve at üzerinde dolaşıyor. 10 yaşından beri çobanlık yapan Hacer ve Rümeysa Güldür, “Kendi işimizin patronuyuz. 11 ay baktığımız hayvanları sadece Kurban Bayramı'nda 400 liradan satıyoruz” diyor. DHA
Hacer Gürdür, “Yaptığım çobanlık mesleğinden çok zevk alıyorum. Doğa ve hayvanlar çok güzel” diyor. Abla Rümeysa ise hayalinin çobanlık işini ileride daha da büyüterek, çiftlik kurmak olduğunu söyledi.