Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuğunuz için iyi bir tatil planı yapın
Çocuğunuz için iyi bir tatil planı yapın
Okulların kapanmasıyla birlikte yaz tatili telaşı başladı. Aileler, çocukların dinleneceği, eğleneceği aynı zamanda yeni şeyler öğrenebileceği bir program yapmalı. Böylelikle yeni döneme daha verimli başlanabilir...
Yaşam 18 Haziran 2016 - 00:17

Yaz tatilini doğru değerlendirmek için ebeveynlerin bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü'nden Uzman Psikolog Özge Merve Türk hem eğlenceli hem de öğretici bir yaz tatili için önerilerde bulundu…

Ödül sözünüzü mutlaka yerine getirin

Başarılı bir karne için bazen ebeveynler çocuklarına çeşitli vaatlerde bulunabilmektedir. Bir dönemin sonunda iyi karneyle gelen çocuklara verilen hediye sözleri varsa mutlaka yerine getirilmelidir. Ama bu maddi ödüllerin yanı sıra çocuğun onu destekleyen sözlere de ihtiyacı olacağı unutulmamalıdır. Anne ve babası tarafından başarısı onaylanan ve çabası destek gören çocuklar ileri dönemlerde daha gayretli olmakta ve başarı için daha çok çaba sarf etmektedir. Anne babanın başarılı karne için verdiği sözü yerine getirmemesi, çocukta büyük bir hayal kırıklığına neden olur.

Karne zeka göstergesi değildir

Zayıf karne ve çocuğun zekası arasında bir ilişkilendirme yapmak doğru değildir. Hatta bunu sadece onun suçu gibi görmek ve bunun için onu azarlamak, ağır cezalar vermek yapılan en büyük hatadır. Yapılması gereken, öncelikle çocuğun zayıf karne getirmesinin nedenlerini düşünmektir. Çocuk örneğin öğrenme güçlüğü ya da dikkat eksikliği yaşıyor olabilir. Aile içi sorunların varlığı, uygun koşullarda ders çalışma ortamının olmaması da karne notlarına olumsuz etki etmiş olabilir. Zayıf notlar için onu azarlamak yerine, çocukla bunun nedenleri konuşulmalıdır. Gelecek dönem ders başarısını yükseltmek için neler yapılabileceği planlanmalıdır. Bu şekilde çocuk, anne ve babasının kendisine değer verdiğini de hissedecektir.

Ödev ve oyun vakitlerini planlayın

Yaz tatili sadece televizyon seyretmek, oyun oynamak, bilgisayarda vakit geçirmek gibi etkinliklerle dolu olmamalıdır. Tatil programı ağırlıklı olarak içerisinde eğlence barındırsa da mutlaka ara ara ödevlerini yapacağı bir zamanı da içermelidir. Ancak her gün çok fazla ödevle çocuklara yüklenmek de doğru değildir. Çocuk asla ödevle cezalandırılmamalıdır. Program yaparken çocuğun da fikri alınmalıdır. Beraber planlama yapmak onunla fikirlerini önemsediğinizi gösterecektir. Tatilde çocukların televizyon, bilgisayar ya da tabletle vakit geçirmesine izin verilebilir; ancak buna bir saat kısıtlaması getirmek ve bu kurala uymak gerekir.

Serbest zamanı birlikte değerlendirin

Uzun yaz tatili döneminde ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte aktiviteler yapması önemlidir. Onun isteklerini göz ardı etmeden birlikte eğlenmek için bir aktivite listesi yapılabilir. Daha önce görmediği müze ya da sergilere gidilebilir, istediği filmler izlenebilir. Belirli günlerde ve saatlerde kitap okuma seansı yapılabilir. Anne ve babanın çocuğu ile birlikte kitap okuması çocuk için güzel bir örnek olacaktır. Yaz tatilinde çocuklar, değişik sanat ve spor dallarını öğrenmek için de yönlendirilebilir. Çocuğun bir müzik aleti kullanımını öğrenmesi hem eğlenceli hem de eğitici olacaktır. Yine çok istediği bir spor aktivitesini birlikte yapmak onu çok mutlu edebilir.

Çocuğunuz istekliyse yaz okuluna gönderin

Çocuğun yaz okulu gibi bir düşüncesi varsa, okulun saatleri ve süresi ebeveynler ve çocuk arasında kararlaştırılabilir. Çocuk yaz tatilinde büyük ebeveynlerinin yanına kalmaya da gidebilir. Fakat bu süre çok uzun olmayacak şekilde planlanmalıdır. Çocuk gideceği yaz okulu ya da akrabasının yanında güzel vakit geçirebilecek ve mutlu olacaksa bu planlama yapılmalıdır. Çocuğun sıkıldığı, zorla gittiği bir ortam yaz tatili değil, katlanılması gereken bir yer haline gelir. Bu durumda çocuk yeni döneme motive ve dinlenmiş şekilde hazır olmayacaktır. Anne babalar bu konuda son derece dikkatli olmalıdır.