Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuğunuz okula hazır mı?
Çocuğunuz okula hazır mı?
Okula başlamak çocuklar için heyecanlı olduğu kadar, kaygı verici bir süreç de olabilir. Farklı bir ortam, yeni arkadaşlar ve sorumluluklar çocuklarda korku ve tedirginlik yaratabilir. Çocukların bu duyguları aşarak okula uyum sağlayabilmeleri için en kritik etkenlerden biri anne-babaların olumlu tutumlarıdır. Ebeveynler bu süreçte kendi kaygılarını yatıştırabilmeli ve bu duygularını çocuklarına yansıtmamalıdır çünkü çocuklar ailelerinin duygusal tepkilerine karşı oldukça duyarlıdırlar.
Yaşam 2 Eylül 2016 - 02:46

Birgan BİLEKE

Çocukların okulla ilgili korku ve kaygıları ortadan kaldırmak için anne-babalara önemli görevler düşüyor. Biz de bu noktadan yola çıktık ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Zeynep Çatay ile okula başlama süreci, başarıda iletişimin yeri gibi merak ettiklerimizi sorduk…

shutterstock_165828860

– Kırtasiye alışverişi gibi sempatik aktiviteler çocuğun okul dönemine hazırlanmasında ne gibi etkiler yaratır?
Okula hazırlık aşamasında çocuğu bu döneme dahil etmek süreci kolaylaştırmaya yardımcı olur. Örneğin; evde bir çalışma köşesi düzenlemek çocuğun motivasyonu açısından çok önemlidir. Bunun dışında okula başlamadan önce okul binasını ziyaret etmek bu döneme yumuşak bir geçişi sağlamak için önemlidir.

– Okula yeni başlayan çocukların sıklıkla karşılaştığı sorunlar nelerdir?
En sık görülen sorunlardan biri ayrılık kaygısıdır. Bazı çocuklar için anne-babalarından ayrılıp, okul gününü yeni bir ortamda, tek başlarına geçirmek kaygı verici olabilir. Ayrıca çocuklarının okula başlaması konusunda kaygı duyan ebeveynlerin, öğretmen ve okul psikoloğuyla birlikte sistematik bir çalışma yapması bu süreci kolaylaştırır. Bunun dışında bazı çocuklar dikkat ve konsantrasyon becerilerinin yeterince gelişmemiş olmasından dolayı sınıf kurallarına uymakta veya öğrenme sürecinde zorluk yaşayabilir. Ayrıca günümüzde çocuklar küçük yaşlardan itibaren bilgisayar oyunlarıyla fazla zaman geçirdikleri için dikkat konusunda da sorun yaşıyorlar.

shutterstock_298428368

OKULA BAŞLAMA YAŞI ÇOK ÖNEMLİ

– Okul başarısını olumlu yönde etkileyen faktörleri nasıl sıralayabiliriz?
Çocukların çoğu 72 aydan önce okula başlamak için bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel açıdan hazır değildir. Eğer anne-babalar çocuklarını daha erken okula başlatmayı düşünüyorlarsa bir uzmanın değerlendirmesine başvurmaları çok önemli. Hazır olmadan okula başlamak çocuklarda başarısızlık ve güvensizlik hissini tetikleyebilir, okula ve öğrenmeye dair olumsuz bir tavır geliştirmesine neden olabilir. Bu noktada okul öncesi eğitimin okul başarısı için çok temel olduğunu vurgulamak gerekir. Okulun ilk yıllarında en önemli hedef çocuğun öğrenmeye dair olumlu bir tutum geliştirmesi ve kendine güveninin desteklenmesi olmalıdır. Adaptasyon sorununa dikkat!

– Gerek sosyal gerek ders anlamında tatil sonrasında okula adapte olmada sorun yaşanıyorsa, bunun en büyük nedeni ne olabilir?
Okula yeni başlayan çocukların bilişsel ya da sosyo-duygusal gelişimleri ilkokulun taleplerini karşılayacak düzeyde olmayabilir. Dürtü kontrolü beklenen düzeyde olmayan çocuklar için ders saati boyunca sırada oturmak ve öğretmeni dinlemek çok zorlayıcıdır. Bu çocuklar arkadaş ilişkilerinde de sorun yaşayabilir. Kavramsal gelişimi, dikkati, hafızası, ince motor becerileri, el-göz koordinasyonu yeterli seviyeye erişmemiş çocuklar akademik açıdan zorlanabilirler. Kalabalık okul ortamı ise çekingen yapıdaki çocuklar için sosyal anlamda zorlayıcı olabilir.

shutterstock_185899193

– Bu ve benzeri durumları çözmek için veli ve öğretmenlerin nasıl bir tavır takınması gerekir?
Öncelikle sorunun doğru değerlendirilmesi, aile ve öğretmenin işbirliği içinde çalışması önemlidir. Her çocuğun farklı geliştiği unutulmamalı ve kendi içinde güçlü ve zayıf yanları değerlendirilmelidir.

shutterstock_108486773

Olmazsa olmazlara gelince…

– Başarılı bir okul hayatı için gereken, olmazsa olmaz 5 faktör hangileridir?
En temel etkenlerden biri çocuk odaklı bir eğitim anlayışıdır. Yani her çocuğu kendi içinde doğru değerlendirmek, onun için doğru okul ortamını seçmek, güçlü yönlerini desteklemek ve zayıf yönlerinin üstüne gitmesi için onu cesaretlendirmeye devam etmek atılması gereken adımlardır. Ülkemizde bir türlü içinden çıkamadığımız sınav ve test sistemi ne yazık ki çocukları öğrenmenin özünden uzaklaştırıp, kendi öğrenme süreçlerinin ana aktörleri olmalarını engellemektedir.