Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuk susar sen susma!
Çocuk susar sen susma!
Şişli Belediyesi '19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü' çerçevesinde “Çocuk Susar Sen SUSMA: Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önlenmesindeki sorumluluklarımız” adlı panel düzenliyor. Alanında uzman isimlerin katılacağı panel, 18 Kasım Cuma günü Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşecek.
Yaşam 15 Kasım 2016 - 16:26

Birleşmiş Milletleri raporlarına göre, her saniye 7, bir yılda ise 220 milyon çocuk cinsel istismara maruz kalıyor. Araştırmalar, istismara maruz kalan çocukların yüzde 70 ila yüzde 85'inin tanıdıkları ve onların güvenliğinden sorumlu kişiler tarafından istismar edildiğini ortaya koyuyor. Çocuk ihmali ise çocuk istismarı kadar görünür bir yara ve iz bırakmadığı için, istismar kadar dikkat çekmiyor ve ne yazık ki bir çoğu ihbar bile edilmiyor.

cocuk-susar-sen-susma

Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi “19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü” çerçevesinde “Çocuk Susar Sen SUSMA: Çocuklara yönelik ihmal ve istismarın önlenmesindeki sorumluluklarımız nelerdir?” adlı panel düzenliyor. Aileleri ve kamu görevlilerini bilgilendirmeyi amaçlayan panel, 18 Kasım Cuma günü saat 10.30'da Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde gerçekleşecek. Gazeteci Betül Ark'ın moderatörlüğünü yapacağı panele Şişli Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Klinik Psikoloğu Gökçe Ergin, avukat Seda Akço, cinsellik eğitmeni ve öğretim görevlisi Rayka Kumru, teknolojikanneler.com kurucu ortağı İpek Süer konuşmacı olarak katılacak. Panelde şu başlıklar ele alınacak:

* Ebeveynler çocuklarına yönelik istismarı nasıl anlayabilir?
* İstismarla karşı karşıya kaldıklarında çocuğa nasıl yaklaşmalılar?
* Hangi kurumlara başvurmalılar?
* Hukuken neler yapılabilir?
* Çocuklara bedenini doğru tanıması ve kendisine yönelen olumsuz davranışları ayırt edebilmesi için nasıl bir eğitim verilmeli?