Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuk yetiştirirken bu hataları yapmayın!
Çocuk yetiştirirken bu hataları yapmayın!
İleride “Nerede hata yaptım?” dememek için…
Yaşam 16 Temmuz 2016 - 04:22

Anne-babalar, çocuklarını akranlarıyla kıyaslamak, onunla arkadaş gibi olmak, sürekli koruyup kollamak, aç kalmasın diye yemeğini yedirmek gibi yanlışlara düşebiliyor. Oysa ebeveyn olarak en önemli görev çocuğu hayata hazırlamaktır. İşte dikkat edilmesi gerekenler…

Yeni nesil anne-babalarda mükemmel olma ve mükemmel çocuk yetiştirme isteği hızla yaygınlaşıyor. Hepsi de çocuklarının kendine güvenli, başarılı, sağlıklı, ayaklarının üzerinde duran bireyler olmasını amaçlarken, tüm iyi niyetli çabalarına rağmen zaman zaman hayal kırıklığı yaşayıp, kendilerini, nerede yanlış yaptıklarını sorgularken bulabiliyorlar. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nden Psikolog Nazan Ülkü, “Kişiliğin temelleri ilk beş yılda atılır ve birinci derecede sorumluluk anne-babalarındır. En önemli eğitim; ailede anne-babanın öncelikle birbirlerine, sonra da çocuğa karşı olan tutum ve tavırlarıdır” diyor. Psikolog Ülkü, günümüzde anne-babaların çocuk yetiştirirken düştükleri 10 yanlışı anlatırken, önemli uyarılar ve önerilerde bulunuyor.

Kimseyle kıyaslamayın

Çocuğunuza iyi niyetle, ondan daha başarılı ve doğru davranan diğer çocukları örnek göstererek onu motive edebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu kıyaslama çocuk tarafından her zaman beğenilmeme olarak algılanıp yetersizlik ve değersizlik duygularının filizlenmesine yol açar. Kendini yetiştiği aile ortamında değersiz hisseden çocuklar ise hem kıyaslandıkları çocuklara öfke duyar hem de çaba göstermekten kaçınır. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin, yeteneklerinin ortaya çıkmasına fırsat tanıyın.

Olumsuz davranışlarına odaklanmayın

Elbette çocuklarımızın eksik yönlerini geliştirmek için yol gösterici olmalıyız. Ancak, “Hiçbir şeyi beceremiyorsun”, “Sakar”, “Tembel” gibi etiketlemelerle çocuğun özgüvenine kurşun sıkmış oluruz. Bunun yerine kişiliğini değil davranışlarını eleştirmek, yapıcı olmak, doğru davranışları övmek her zaman işe yarar.

26

DEVAMLI koruyup kollamayın

Hiç şüphesiz anne-baba çocuğunu tehlikelerden korumalı ve güvenliğini sağlamalı. Ancak “Sana güveniyoruz ama etrafa güvenmiyoruz”, “Yabancılar tehlikelidir” gibi cümleler çocuğun kaygılı ve ailesine bağımlı bir birey olmasına yol açacağından, bu tür sözler söylemek yerine, ona tehlikelerle ilgili yol gösterici olmakta, ihtiyacı olan bilgi ve donanımı kazandırmakta yarar var.

21

Her istediğini almayın

Günümüzde anne-babalar maddi imkanları olmasa bile çocuklarına her istediklerini satın almaya çalışıyor. Çoğu zaman fedakarlık yaptıkları için de ondan daha fazla başarılı olmasını, daha mutlu olmasını ve kendilerini daha çok sevmesini bekliyorlar. Ancak hem böyle bir beklenti hem de, “Benim onun yaşında hiçbir şeyim yoktu, onun her şeyi olmalı” diyerek her istediğini almak son derece yanlış. İhtiyaç dışı sunulan maddi imkanlar çocuğa fayda yerine zarar verir. Paranın kıymetini anlamamasına, kazanmadan harcamaya alıştığı için de tembelliğe alışmasına yol açar.

Tutarsız davranmayın

Anne-baba, kurallar ve disiplinle ilgili hem kendi içinde hem de birbiriyle aynı dili konuşmalı. Çocuğun topluma sağlıklı bir yetişkin olarak katılması için gerekli olan sınırları edinmesi ancak tutarlı bir aile içerisinde mümkün. Unutulmamalı ki çocuklar sürekli anne-babanın sınırlarını test eder. Bu nedenle kendinizin tutarlı davranacağınızdan emin olmadığınız yeni bir kural ve düzenlemeye başlamayın. Bu kuralları çocuğun bakıcısı varsa ortak bir şekilde uygulayın.

23

Arkadaş gibi olmayın

Çocuklar her ne kadar özgür olmak isteseler de anne-babanın rehberliğine ihtiyaç duyar. Oysa sizin ona arkadaş gibi yaklaşımınız durumunda ona ebeveynlik yapacak kimse kalmayacak. Büyüme çağındaki bir çocuğun kurallara, bu kuralların uygulanması için gözetene, yol gösterene ve gerektiğinde sınırlara ihtiyacı vardır. Çocuğunuza arkadaş gibi değil yol gösterici birer anne-baba olarak yaklaşın.

22

Sürekli çocuğunuzla uyumayın

Çocuğunuza sağlıklı uyku alışkanlığı edindirmek çok önemli. Ayrıca çocukların kendi odalarında ve yataklarında uyumaya alışmaları onların hem bedensel sınırlarını korumalarını hem de özgüvenli bireyler olmalarını sağlar. Kendini yatıştırabilen çocuk, kendine güvenli bir yetişkin olacaktır. Öte yandan sağlıklı uykunun sadece çocuğun değil sizin de en temel ihtiyaçlarınızdan biri olduğunu unutmayın.

24

Duygusal şantajdan kaçının

“Annesiz kalın görürsünüz”, “Senin yüzünden hastalandım”, “Gidersem görürsün” gibi yakınmalar çocuklarda suçluluk duygusunun yerleşmesine neden olur. Çocuklara duygusal şantaj yapmak yerine davranışlarının ne tür sonuçlara yol açtığını gösterin, hatasının farkına varmasını sağlayın.

Hiç ağlamasın diye çabalamayın

Anne-babaların sordukları sorulardan biri, ağladığında çocuğun psikolojisinin bozulup bozulmayacağı, Oysa çocuklar olumsuz duygularıyla baş edebilecek kapasiteye sahiptirler.

20

“Aç kalır” diyerek yemeğini siz yedirmeyin

Pek çok anne-baba, çocuğunu kendileri beslemeye devam ediyor, okulda sorun yaşamasın diye çantasını hazırlıyor ya da her dediğini yapıyor. Oysa bu hareketlerle aslında çocuğuna iyilik değil kötülük yapmış oluyor. Çünkü çocukların temel alışkanlıklarını doğru dönemde kazanmaları ve pratik yaparak öğrenmeleri, kendilerine güvenen, yeterli bireyler olabilmeleri için çok önemli. Okula başlayana kadar ebeveynleri tarafından beslenen çocuklar ödevlerini tek başına yapamıyor, birçok konuda başkasına bağımlı hale gelebiliyor. Bu nedenle çocuğunuzun işlerini yapmak yerine ona bu işlerin nasıl yapılacağı konusunda yol gösterin, yardımcı olun.