Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklar bilimi keşfedecek
Çocuklar bilimi keşfedecek
“Gelecekte bizi nasıl bir dünya bekliyor?” Bu sorunun yanıtını biz değil; bugünün küçükleri, yarının büyükleri verecek.
Yaşam 9 Eylül 2017 - 01:19

Çünkü geleceği şekillendirecek olan onların vizyonu, hayal gücü, bilgisi ve becerisi olacak. Bu nedenle ne kadar donanımlı nesiller yetiştirirsek, o derece iyi bir gelecek de tasarlamış oluruz. İşte tam da bu noktada Henkel markası, ‘Keşif Dünyası' adlı bir projeye imza attı. Projenin temel amacı, çocukları erken yaşta bilimle ilgilenmeye teşvik etmek.

hande-ardane

Eğitici ve eğlenceli deneyler…

‘Keşif Dünyası' konsepti ve programın içeriği Almanya Bochum'daki Ruhr Üniversitesi'nin Kimya Eğitim Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Katrin Sommer önderliğinde geliştirildi. Projede kullanılan deney malzemeleri ve çalışma kitapçıkları çocuklara özel olarak, uzmanlar tarafından tasarlandı. Eğitim materyalleri içinde çizgi filmler, çocuklara özel boyama sayfaları, deney malzemeleri gibi pek çok obje bulunuyor. Programın içinde çocuklara bilimi sevdirecek eğitici ve eğlenceli deneyler de yer alıyor… Bu program ilk olarak Almanya'daki Henkel çalışanlarının çocuklarına sunularak hayata geçirildi. Almanya ve Rusya'nın ardından bu projeyi hayata geçiren üçüncü ülke Türkiye oldu. Zamanla İtalya vb. diğer ülkelerde de hayata geçirilecek.

İki yılda 10 bin öğrenci…

‘Keşif Dünyası' projesi ülkemizde 2015 yılından bu yana Yaratıcı Çocuklar Derneği'nin iş birliği ve uzmanların desteğiyle gerçekleşti. 8-10 yaş arasındaki çocukların katıldığı programda, yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çocuklara özellikle doğa sevgisi ve sürdürülebilirlik bilinci kazandırılmaya büyük önem veriliyor.

kesifdunyasi1

Proje kapsamında uzmanlar, okul ziyaretleri yaparak çocuklara bilimi sevdirecek laboratuvar uygulamalarına imza attı. Şimdiye kadar 10 bine yakın öğrenci atölye çalışmalarına katılarak bilimle ilgili keyifli deneyimler yaşadı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.