Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklar için 10 etkili beslenme tüyosu
Çocuklar için 10 etkili beslenme tüyosu
Çocuklara sağlıklı ve düzenli bir beslenme düzeni oluşturulması büyüme ve gelişmelerinin yanı sıra okul başarıları için de gereklidir. İşte bunun yolları...
Yaşam 23 Kasım 2016 - 00:45

Çocuklara sağlıklı ve düzenli bir beslenme düzeni oluşturulması büyüme ve gelişmelerinin yanı sıra okul başarıları için de gereklidir. İşte bunun yolları…

14

Acıbadem International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi, “Okul çağında çocuklar sürekli ve yavaş büyür. Dengeli ve döneme uygun kalorideki besinleri tüketmeleri çok önemlidir. Ayrıca tüketilen besinlerin katkı maddeli ve mevsim dışı olmamasına, taze olmasına dikkat etmek ileriye yönelik sağlık problemlerini önler. Bilinmelidir ki gelişme çağındaki yanlış beslenme erişkin dönemde diyabet, tansiyon, obezite, kalp hastalıkları ve kolesterol yüksekliğine bağlı hastalıklara da zemin hazırlar” dedi. Dr. Cüneydi, okul çağına özel 10 beslenme önerisini anlattı.

13

1- Su, ayran ve kefire yöneltin

Gazlı içeceklerde bulunan E 290 gazı insan sağlığına zararlı bir gazdır. Üstelik yoğun şekilde şeker içerir. Bazılarında kafein ve boya maddeleri de bulunur; bu içecekler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Çocuğunuza alması gereken sıvının başta su olduğunu öğretin; onu ayran ve kefire alıştırın.

12

2- Atıştırmalıklarını kendİnİz hazırlayın

Atıştırmalık olarak sunulan paketli market ürünleri katkı maddesi ve boya maddeleri içerir. Alerjik reaksiyonların yanı sıra uzun vadede kalp ve damar, diyabet, mide ve bağırsak hastalıklarına neden olabilir. Çocuğunuzu atıştırmalık olarak kuruyemiş, kuru meyve ve kendinizin sebzelerden hazırlayabileceğiniz cipslere; muz, hurma veya pekmez kullanarak yapacağınız keklere yöneltin. Örneğin fıstık ezmesini evde kendiniz şeker kullanmadan bal, fıstık ve tereyağı kullanarak hazırlayabilirsiniz.

10

3- Sevmedİğİ besİnlerde baskı yapmayın

Anne-babalar, çocukların da sevmeyebileceği bazı besinler olduğu kabullenilip o konuda baskı yapılmaması gerektiğini bilmeli. Örneğin bazı çocuklara bazı besinlerin kokusu itici gelebilir. Çocuğunuza besinleri onun istediği şekilde sunmaya gayret edin. Katı yumurta yemiyorsa omlet, sıcak süt içmiyorsa soğuk veya muzlu süt, sebze yemiyorsa sebze çorbası veya köfteye sebze konarak besinleri tüketmesini sağlayabilirsiniz.

11

4- Kahvaltısını pratİk hale getİrİn

Çocuğunuzu 10-15 dakika erken kaldırın. Kahvaltı yapmak istemiyorsa pratik kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Ancak bunlar kesinlikle hazır ürünler olmamalı. Evde hazırlanmış sandviçler, börekler, bir meyve yanına bir yumurta ve biraz peynir, krep, arada yulaf ezmesi ve bir bardak süt veya ayran hazırlayarak çocuğunuz kalkar kalkmaz yiyemiyorsa ilk teneffüste yemesi için çantasına koyabilirsiniz.

8

5- Zararlı besİnlerİ Tamamen yasaklamayın

Çocuklara bazı besinleri tüketmesini yasaklamak sakıncalıdır. Bu yasakçı yaklaşım yerine, sabırla onlara anlayacakları dilde bu besinlerin zararlarını anlatın, nadiren tüketmeleri konusunda onları sıkmadan ikna edin. Bu tavırlarınız hemen olmasa da bilinçlenmelerine katkı sağlar.

9

6- İştahsız dİye tatlı gıdalar sunmayın

Çocuklara bebeklikten itibaren tatlı gıdaların sunulmasında kısıtlama getirilmesi gerekir. Bir çocuk ne yemeye alıştırılırsa o tadı özler. Bu nedenle tüketilmesi sakıncalı besinler çok nadir tattırılmalı, siz yanında yokken de tüketmemesi ya da çok nadir tüketmesi için sakıncaları sabırla anlatılmalıdır.

7

7- Besİnlerİ İyİ çİğnemesİnİ öğretİn

Telefonda, tablette oyun oynarken veya gözleri televizyona odaklı haldeyken çocukların yemek yemesi sakıncalıdır. Çünkü çocuklar bu şekilde yemek yerse hızlı ve besinleri iyi çiğnemeden yiyebilir. Bu da mide rahatsızlıklarına, fazla kalori alımına ve kiloya neden olabiliyor. O nedenle besinleri iyi çiğnemesini öğretin, elinde telefon, tabletle masaya oturmamasını öğretin.

6

8- Sevİyor dİye fazla tüketmesİne İzİn vermeyİn

Sağlıklı besinlerin de aşırı olarak tüketilmesi zararlıdır. Hal böyle iken meyve yemiyor diye meyve suyuna ağırlık verilmesi ya da yemek yemiyor diye sürekli süt içilmesi fayda yerine zarara yol açıyor. Örneğin fazla süt kansızlığa, fazla protein içeren gıdalar kabızlığa, meyve suyu tüketimi de fazla şeker alınmasına neden oluyor.

5

9- Ödül olarak sağlıksız besİnler sunmayın

Çocuklara sağlıksız besinleri ödül olarak sunmayın. Bu besinlerin keyif verebileceğini ama sık tüketilmesinin sağlığı bozabileceğini sürekli işlemek lazım. Dondurma gibi aslında sağlıklı besinlerin kapalı ambalajda olanını değil, daha çok, iyi markanın açıkta satılanının tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini çocuğunuza sabırla anlatın. Kapalı ambalajda olanların markete gelme sırasında soğuk zincire uyulmamasından dolayı eriyip tekrar donduğundan mikrop üreyebileceğini, fazla şeker ve boya içerebileceğini uygun dilde anlatın.

4

10- Fastfood'u evde bİrlİkte yapın

Fastfood'u evde çocuğunuzla birlikte yapın. Böylece dışarıdakine özenmesin. Evde de benzer görünümde ama sağlıklı hızlı yenebilecek besinler hazırlanabilir. Sağlıklı beslenme bir kültürdür. Çocuklar bu altyapıyla büyürse sağlıklı birer erişkin olurlar. Sağlıklı beslenme sadece çocuktan talep edilmez. Tüm aile buna uyarsa başarı sağlanır. Çocuklar yemek yemek istemiyorsa altında ciddi sorunlar da yatabilir. Dengeli yiyip kilo alamıyorsa tiroit bozuklukları, çölyak, parazit ve diyabet; dengeli yiyip aşırı kilo alıyorsa tiroit bozuklukları ve insülin direnci olabilir. Yolunda gitmeyen bir durum varsa çocuk doktoruna, sonra da onun önerisiyle endokrinoloji, gastroenteroloji veya diyetisyene götürmelisiniz.