Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır?
Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır?
Sağlıklı beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasıyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.
Yaşam 18 Mart 2016 - 13:04

Sözcü TV

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli, ebevenylerin en önemli sorunlarından biri olan ‘çocuklarda sağlıklı beslenme’ ile ilgili konuştu.

Çocuk beslenmesiyle ilgili çok fazla spekülatif düşünceler olduğunu belirten Taylan Kümeli, ”Genellikle davranışla ilgili öneriler veriliyor. Engellemeler, kısıtlamalar, yaptırımlarla dolu öneriler bunlar. Eğer çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız ona rol model olmanız gerekir. Örneğin siz kahvaltı yapılmasını öneriyorsanız çocuğa her sabah o evde kahvaltı hazır olmalı” dedi.

TAYLAN KÜMELİ’DEN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

 

”Çocuğunuzun abur cubur yemesini istemiyorsanız hiçbir şekilde o evde abur cubur olmamalı ve alışverişe çıktığınızda da almamalısınız” diyen Taylan Kümeli, ”Özetle anne baba sofrada çocuktan istediği bütün alışkanlıkları sergilemeli. Siz çocuğunuza didaktik olarak herhangi bir besin ile ilgili ya da beslenmeyle ilgili bir davranış şeklini öğretmeye kalkarsanız çocuk onu sadece herhangi birisinden alınmış öğüt olarak algılar.

Taylan Kümeli, ''Çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazandırmanın en önemli yolu ona kendi davranışlarınızı empoze etmektir'' dedi.

Ama onunla birlikte mutfağa girip omlet yapıp omletin içine koyduğunuz her şeyi ona anlatırsanız ve onu birlikte yerseniz o çocuk çok sağlıklı ve doğru beslenir hale gelecektir. Yani kısaca çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazandırmanın en önemli yolu ona kendi davranışlarınızı empoze etmektir” diye konuştu.

Son güncelleme: 13:12 - 28.03.2016