Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklarda mide gribine dikkat!
Çocuklarda mide gribine dikkat!
Havaların soğumasıyla birlikte okul ve kreş hastalıklarında artış yaşanıyor.
Yaşam 29 Kasım 2016 - 00:16

Havaların soğumasıyla birlikte okul ve kreş hastalıklarında artış yaşanıyor. Bu hastalıklar arasında yer alan ve halk arasında mide gribi olarak da bilinen bu şikayetlere nörovirüsler neden oluyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle Çelik, çocuklarda ishal salgını konusunda ailelere önemli bilgiler verdi.

İshale bağlı ölümler, dünya çapında enfeksiyonlara bağlı ölümler arasında ilk üç sırada yer alıyor. Çocukluk çağı akut ishallerin büyük kısmından gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde virüsler, az gelişmiş ülkelerde ise bakteriler sorumlu.

3

3-24 aylık dönemde yaygın

Okullarda ve kreşlerde son günlerde yaygın olarak nörovirüsa bağlı kusma ve ishal şikayetlerinde artış gözlemleniyor. İshal özellikle 3-24 aylık dönemdeki çocuklarda görülüyor. Hastalık süresinin beş gün ya da daha kısa olması ise akut ishal olarak tanımlanıyor. Mikropların en önemli bulaşma şekli ise dışkı ve ağız yolu. Enfekte yiyecekler, içecekler ve her türlü materyalin mide–bağırsak kanalına ulaşması ishale neden olabilir.

sıvı kaybının artması tehlikeli

İshalli çocuklarda en önemli sorun, dışkı sayısının artması ve kusmayla ağızdan beslenmenin yetersiz olması sonucu gelişen vücuttaki sıvı kaybı tablosudur. Ateşin tabloya eklenmesiyle vücuttaki sıvı kaybı artar. Hafif ve orta su kaybı bulguları bebeklerde yüzde 10, çocuklarda yüzde altı 6 oranında vücut ağırlığı kaybıyla ortaya çıkar. Bu tür durumlarda vakit geçirmeden doktora başvurmak çok önemlidir.