Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklarda yaz ishaline dikkat!
Çocuklarda yaz ishaline dikkat!
İshal, ebeveynlerin çocuklarında karşılaşmaktan çekindikleri bir tablodur. Ancak yaz mevsimiyle birlikte dışarıda geçirilen zamanın artması, açıkta satılan gıdaların daha çok tüketilmesi gibi etkenler ishalle birlikte seyreden enfeksiyonlarda artışa neden olur...
Yaşam 15 Temmuz 2017 - 00:31

İshal, pek çok çocuğu etkisi altına alan bir salgına dönüştü

Yaz aylarında görülen ishallerin, insandan insana ya da kirli su veya gıdalardan insana bulaşabileceğine dikkat çeken Acıbadem Beylikdüzü Cerrahi Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İmran Bari, çocukları ishalden korumanın yollarına dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu.

Öncelikle bol sıvı verilmeli

İshal olan çocukta, kaybedilen sıvı, elektrolit ve enerjinin yerine konması tedavinin temelini oluşturur. Bunun için öncelikle evde hazırlanacak ya da sağlık ocakları veya eczanelerden temin edilebilecek oral rehidratasyon sıvısı (ORS) paketlerinden sağlanacak sıvı takviyesi yarar sağlar. Yeterli beslenen ve sıvı alan çocuklar 3-4 gün içinde toparlanmaya başlar. Ancak özellikle çocukta ishale, ateşin ve yoğun kusmanın eşlik ettiği durumlarda çok daha dikkatli olunması gerekir.

Belirtileri

Sık fakat normal kıvamda dışkılama ishal değildir. Yaşanan durumun ishal olarak tanımlanabilmesi için dışkılamanın normalden daha sulu ve günde üç ya da daha fazla kez olması gerekir. Özellikle anne sütü içen bebeklerde sık ve sulu yumuşak dışkılama görülmesi normaldir.

belirtileri

Bir yaş altı çocuklar için daha tehlikeli

Özellikle sıvı kaybının daha yoğun yaşandığı bir yaş altı çocuklarda çok dikkatli olunması gerekir. Yaş küçüldükçe hastalığa tolerans ve dayanıklılık azalır. Bazı durumlarda da bağırsaklardaki enfeksiyonun tüm vücuda yayılarak çok daha ağır enfeksiyon tablolarına da dönüşebileceği unutulmamalı ve buna göre önlemler alınmalıdır.

bir-yas-alti

İshal varsa bunlara uyun!

– Her ishalli dışkılamadan sonra çocuğunuza su veya yoğurt, ayran, çorba, meyve, sebze yemekleri, pirinç patates ve makarna gibi tahıl içerikli besinlerden oluşabilecek gıda desteği yapın. Bu gıdalardan en az birinin tuzlu olmasını sağlayın.
– Bebeğiniz anne sütü almıyorsa laktozu azaltılmış besinlerle beslenmesine devam edin.
– Çocuğunuzu en az 6 öğün, daha sık aralarla besleyin.
– Bebeğinize taze sıkılmış meyve suları verin.

bu-kurallara-uyun

Korunmak için önlem alın

– Dış ortamlarda, tüketilmeyi bekleyen kaynağını bilmediğiniz hiç bir gıdayı veya içeceği çocuğunuza yedirip içirmeyin.
– Mutlaka kapalı şişe suları tüketmesini sağlayın.
– Meyve ve sebzelerinizi temiz su ile çok iyi yıkayın ve mümkünse kurulayın.
– İyi piştiğinden çok emin olmadığınız tavuk, balık, et ürünlerinden uzak durun.
– Saklama koşulları şüpheli süt ve süt ürünlerini çocuklarınıza tükettirmeyin (pasta, mayonez, dondurma, kremalı yiyecekler gibi…)
– Her durumda el temizliğini kesinlikle ihmal etmeyin.
korunmak-icin