Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklarınızın ihtiyaçlarına kulak verin
Çocuklarınızın ihtiyaçlarına kulak verin
Miniklerden ergenlere her yaşta öğrenci, yaz tatilinin ardından okula adapte olmakta zorlanabilir. Bu zorlukların üstesinden anne-babaların kolayca gelmesi için Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Elif Akdağ Göçek ile röportaj yaptık. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı-Çocuk/ Ergen Altdal Program Direktörü Göcek’ten önemli tüyolar aldık.
Yaşam 9 Eylül 2017 - 01:41

RÖPORTAJ: Birgan BİLEKE

– Yeni okul dönemi başlamak üzere. Çocukların okula çabuk adapte olması için ebeveynlerin neler yapması gerek?
Yeni okul döneminde çocuk ve ergenlerin okula rahatça uyum sağlayabilmesi için en azından bir hafta önce okul rutinlerine yavaş adımlarla dönmekte fayda olur. Örneğin, yatış ve kalkış saatlerinin her gün biraz daha erkene çekilip çocukların okula fiziksel olarak hazırlanmaları önemlidir.

elif-2

– Öğrencileri, çocuklar ve ergenler olarak iki grupta ele alırsak, çocukların okula dönme konusunda karşılaşabilecekleri sorunlar neler? Ergenlerin karşılaşabilecekleri sorunlar neler?

Okulu tanıyan ve geçmiş yıllarda okulla ilgili olumlu anıları olan çocuklar, okula geri dönüşte çok sorun yaşamayabilirler. Ancak, önceki yıllarda zorbalık, aşırı ödev ve çalışma, sert öğretmenler gibi olumsuz anıları olan çocuklar okula gitmekte zorlanabilirler. Ergenler ise oldukça değişen duygusal ve fiziksel gelişimleri sebebiyle erken yatma, uyanma, derslere konsantre olma, zamanı kullanma gibi birçok alanda sorunlar yaşamaya başlayabilirler.

ANLAYIŞ, SABIR DUYARLILIK…

– Okula dönmenin dışında bir de yeni başlayacak olanlar var. Onların alışma dönemini kolaylaştıracak 5 madde sıralamanızı istesek neler söylersiniz?
Çocukların tatil boyunca bağlandıkları kişileri ve alıştıkları ortamı hemen terk edip hiç tanımadıkları sınıf ortamına alışmaları zor olabilmektedir. Bu nedenle okula alışabilmeleir için;

shutterstock_67027213

1 Öğretmen ve ebeveynler okula yeni başlayan çocuklara çok daha hassas, anlayışlı, sabırlı ve duyarlı olmalıdırlar.
2 Ebeveynlerin sınıf ve okulda zaman geçirmesine izin verilmelidir.
3Çocukların çok sevdikleri bir oyuncağı veya eşyayı yanlarında bir müddet okula getirmelerine (çantasında tutabilir) izin verilmesi okula uyumlarına yararlı olabilir.

shutterstock_391460779

4Çocuğun kendini güvenli ve mutlu hissedeceği arkadaşlarla okulda eşleştirilmesi ve bahçede oyunlara katılma fırsatları yaratılması sağlanmalıdır.
5Okula gitmek ve büyümek üzerine çocukla yapılan sohbetler ve oyunlar onların okula alışmalarını hızlandırabilir.

Onların endişelerini saygıyla karşılayın

– Okula dönme konusunda sorun yaşayan çocukların bu sorununu çözmek için anne-babalar nasıl bir iletişim dili kullanmalı, nasıl bir yaklaşımda bulunmalı?
Yetişkin beyninin düşünme ve problem çözme becerilerine sahip olmayan çocukları sabırla dinlemek, endişelerini saygıyla karşılamak ve onları tatlı bir dille okulun yararları ve olumlu tarafları üzerine bilgilendirmek iyi olacaktır.

shutterstock_664482469

– Çocukların okula dönmek istememesinin başlıca nedenlerini sıralar mısınız?
Özgür ve rahat bir yaşamı bırakmak, olumsuz okul anıları, anne ve babadan ayrılmak, rutinlerin bozulması gibi birçok neden çocukların okula dönmesini zorlaştırabilmektedir. Bir yetişkin tatilden işe dönerken nasıl zorlanıyorsa çocuklar da okula dönmede çok daha zorlanabilmektedirler. Çocukların özgür bir yaşamdan, sorumluluk ve kısıtlamaların olduğu bir yaşama geçiş için zamana ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle ebeveynlerin okul başlamadan ve sonrasında çocuklarına zaman ayırması ve onları dinlemeleri önemlidir.
 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.