Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Deneme sayısı başarı oranını arttırır mı?
Deneme sayısı başarı oranını arttırır mı?
Amerikan Tabipler Birliği’nin yayın organı JAMA dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, 42 yaşa kadar infertil kadınlarda tüp bebek deneme sayısının üç veya dörtten fazla olması başarı oranını artırabilir.
Yaşam 14 Mayıs 2016 - 00:39

Amerikan Tabipler Birliği'nin yayın organı JAMA dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, 42 yaşa kadar infertil kadınlarda tüp bebek deneme  sayısının üç veya dörtten fazla olması başarı oranını artırabilir. Araştırmada altı IVF denemesinin canlı doğum oranlarını yüzde 68'e kadar arttırdığı bulundu…

İşte araştırma sonuçları…

Tüp bebek tedavisi (IVF) yumurta ve spermi bir laboratuvar kabında manuel olarak birleştirerek elde edilen embriyonun anne rahmine transfer edilmesi işlemini içeren yardımcı üreme teknolojisidir (ART). Ulusal İnfertilite Derneği Resolve tarafından yapılan açıklamalara göre, ABD'de IVF tedavisinde ilk denemedeki başarı oranı ortalama olarak yüzde 20-35 iken, tekrarlanan denemelerde başarı oranının yaklaşık olarak yüzde 40'a ulaştığı görülmüştür. Çalışmanın öncüsü olan İngiltere Bristol Üniversitesi yapılan araştırmada birçok kadının üç veya dört başarısız deneme sonrasında IVF tedavisini bırakmayı tercih ettiğini belirtiyor. Ancak araştırmalar bu aşamadan sonra IVF'ye devam edildiğinde başarı oranının yüzde 68'e kadar yükselebileceğini gösteriyor. Araştırmada, 2003 ve 2010 yılları arasında İngiltere'de taze veya donmuş embriyo transferlerinin yapıldığı 257 bin 398 IVF denemesi geçiren 156 bin 947 kadından elde edilen analizle bu sonuçlara ulaşıldı. Takip süreci 2012 yılına kadar devam etti. Çalışmaya katılan kadınlar tedavi başladığında ortalama 35 yaşındaydı ve tüm deneme için ortalama infertilite süresi dört yıldı.

43

Kısırlık hakkında bazı gerçekler

– ABD'de sekiz çiftten biri hamile kalmak veya hamileliği sürdürmekte sorun yaşıyor.
– İnfertilite vakalarının yüzde 3'ten azının yardımcı üreme teknikleri ile tedavi edilmesi gerekiyor ve yaklaşık yüzde 85-90'ı ilaç veya ameliyatla tedavi edilebilir.
– ABD'de yaşayan kadınların yaklaşık yüzde 11.9'u hayatları boyunca en az bir kere infertilite hizmetleri almıştır.
Araştırmada, IVF tedavisinin tüm denemelerinde gidişata bağlı toplu canlı doğum oranının dokuzuncu denemeye kadar artmaya devam ettiği ve altıncı denemede canlı doğum oranının yüzde 65.3 olduğu sonucuna ulaşıldı. IVF tedavisinde kendi yumurtalarını kullanan 40 yaşın altındaki kadınlarda ilk deneme için canlı doğum oranı yüzde 32 ve dördüncü denemeye kadar en az yüzde 20 idi. Ancak altıncı denemede yaklaşık yüzde 68 canlı doğum oranı elde edildi. 40 ile 42 yaş arasındaki kadınların ilk IVF denemesinde canlı doğum oranları yüzde 12 iken, 6 deneme ile yüzde 31.5 canlı doğum oranı elde edildi. Bu sonuçlar, IVF deneme sayısının artırılarak üç veya dört üzerinde olmasının etkili olacağı görüşünü destekliyor.

Uzatılan tedavide duygusal ve finansal engeller

IVF tedavisini uzatmak, bazı çiftler için duygusal açıdan stresli ve maddi açıdan maliyetlidir. Hasta popülasyonlarındaki ve IVF tedavisinde ICSI kullanımı konusundaki farklar nedeniyle çalışma verileri genelleştirilemez. Bu sonuçlar özellikle kadının 40 yaşın altında ve erkeğe bağlı infertilitenin ICSI ile tedavi edildiği ya da oosit veya sperm bağışının kullanıldığı bazı çiftler için, özellikle maddi olanakları uygunsa, üç veya dört yardımcı üreme tekniği denemesi sonrasında kümülatif hamilelik olasılığındaki artış nedeniyle tedaviyi uzatmaya değeceğini gösteriyor.

44

Embriyo havuzu yöntemi

Düşük yumurtalık rezervi olan kadınlarda transfer edilecek sağlıklı embriyo sayısı tedavideki başarıyı da arttırır. Transferden önce havuzda toplanan embriyolar çözüldüğünde gelişim aşamaları takip edilir. Beşinci güne kadar embriyolar takip edilip, tutunma potansiyeli ve genetik olarak normal olma şansı en yüksek olan embriyolar seçilir. Embriyo transferi yapılmadan iki veya daha çok sayıda yumurta toplama işlemi (OPU) yapılır ve elde edilen embriyolar dondurulur. Bu yöntemde havuzdaki embriyolar birlikte çözülerek doğal ya da ilaçla hazırlanan rahim içine transfer edilir. Yumurta gelişimi için kullanılan ilaç dozu düşürülerek yumurta kalitesi artırılır ve rahmin tutmaya en uygun olduğu zamanda embriyolar transfer edilir. Başarıyı artıran bu yöntem aynı zamanda maliyeti ve tedavi sırasındaki stresi de düşürür.

Rahmin yerinde incelenmesi

Rahimden alınan bir parça ile biyopsi yapılır. Burada amaç; rahmin embriyoyu tutup tutmayacağı ile ilgili bilgi elde edilmesidir. ERA testinden farklı bir yöntemdir. ERA testinde rahmin embriyoyu tutup tutmayacağı bilgisine ulaşılırken, bu yöntemle rahmin embriyoyu neden tutmadığı bilgisine ulaşılır. Rahimde bir enfeksiyon var mı, bir enfeksiyon varsa embriyoya zarar verecek etkenlerin varlığı yerinde teşhis edilerek tedaviye devam edilir.