Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Deri kanserine karşı önlem alın
Deri kanserine karşı önlem alın
Vücut savunmasında ilk basamak olan deri, güneşten kaynaklanan ultraviyole (UV) ışınlarının da hedefidir.
Yaşam 10 Temmuz 2016 - 02:24

Vücut savunmasında ilk basamak olan deri, güneşten kaynaklanan ultraviyole (UV) ışınlarının da hedefidir. Deri kanseriyle UV ilişkisi uzun zamandır bilinmektedir. Peki bu yaygın hastalıktan nasıl korunabiliriz? İşte dikkat etmeniz gereken noktalar…

57

Tatil sezonunda cilt kanseri uyarısında bulunan Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, şunları söyledi…
Doğal veya yapay ultraviyole kaynakların deri kanseri gelişiminde en önemli karsinojenlerdir. Hem olayı başlatıcı hem de ilerletici etkileri vardır. Güneş ışınları iki çeşittir.”Ultraviyole A (UVA) ve Ultraviyole B (UVB). UVA daha derine gidiyor. Derine gittiği için, uzun vadede deri kanserine neden oluyor. UV ışınlarının DNA ile teması DNA hasarı ile sonuçlanabilir. Bu hasar onarılmadığı zaman oluşan değişiklikler kansere dönüşebilir. UVB ise daha çok kızarıklık ve lekeden sorumludur. Uzun vadede UVB de kanserojen etkiler göstermektedir.

En iyi yol güneş ışığından korunmaktır

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için ABCDE olarak kısaltılan birtakım kurallar vardır:
1. A Avoid (Kaçınma): Güneşin ışınlarının en etkili olduğu saat 10.00 ile 15.00 arasında doğrudan güneş ışığından kaçının.
2. B Block (Engelleme): En iyi korunma şekli savunmadır. Cildiniz bir kez yandığında zarar meydana gelmiş olur, bu nedenle üzerinize yapışmayan bol giysilerle örtünün. Bacak ve kollarınızı örtülü tutun. Sık dokunmuş kumaşlar güneşe karşı en iyi korumayı sağlar. Şemsiye, şapka gibi yardımcılar kullanın. Özellikle kenarı geniş şapkalar yüze ve boyuna gölge sağlar. Uygun güneş gözlüğü kullanmak gerekir
3. C Cover up (Güneş koruyucu sürme): SPF sun protection factor yanı güneşten koruma faktörü UV ışınlarını filtre eden ve zararlarını en aza indirecek son yüzyılın en önemli ürünlerdir. Her cilt tipinin güneşte yanmayarak ve etkilenmeyerek kalabileceği süre farklıdır. Kimileri çok kısa bir sürede güneşe karşı hassasiyet gösterirken, kimisi ise çok uzun süre güneşe karşı dayanaklı olabiliyor. SPF adı verilen ürünler ise güneşe karşı dayanıklılık süresini uzatır. Örneğin SPF koruyucu olmadan güneşte 15 dakikada pembeleşip, kızarıyorsanız bu süre SPF 6 ile (6 faktör içeren güneş koruyucu) 90 dakikaya uzayacaktır. SPF 10 ile (10 faktor içeren güneş koruyucu) 150 dakikaya kadar uzayacaktır. Daha doğrusu ne kadar yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanırsanız, zararlı etkilere karşı koruma da o kadar uzayacaktır.

62

Çocukluk çağındaki yanıklar riski artırıyor

Melanoma oluşumu güneşe maruziyet ile doğrudan ilişkilidir. Çocukluk çağında çok sayıda güneş yanığı hikayesi melanoma riskini ikiye katlamaktadır. Bu nedenle özellikle çocukların güneşten korunmaları çok önemlidir. Skuamöz hücreli deri kanserinde hem genetik hem çevresel faktörler etkilidir. Ancak yine de en önemli neden UV'dir. Lezyonlar genellikle güneşe en sık maruz kalan bölgelerde gelişir. Açık tenli kişiler daha duyarlıdır. Beyaz ırkta siyah ırka göre 15 kat daha fazladır. Deri kanseri gelişiminde UV'nin etkilerinin kesinleşmesi güneşten korunmanın önemini ortaya koymaktadır.

61

Koruyucu krem alırken…

– Bileşiminde hem UVA hem UVB koruma içeren ürünleri seçin. UVA cildin derinliğini, UVB cildin yüzeysel tabakasını etkilediğinden, UVA ciltteki tahribatını uzun sürede kırışıklık ve elastikiyet kaybı ve deri kanseri şeklinde, UVB ışınları ise tahribatını kısa sürede güneş yanığı şeklinde gösterir.
– Günlük bakımda en az 15 faktörlü SPF kremler kullanın. Bu sayede UVB ışınlarını yaklaşık yüzde 90 oranında engellenmiş olur. Hassas, allerjik ve açık ten rengine sahip iseniz daha yüksek faktörleri tercih edin. Gene de dermatoloğunuzdan destek almanız en doğrusu olacaktır.
– Koruyucuyu uygun dozda ve belli aralıklarla sürmek gerekir. Yetersiz kullanmak veya etkisi geçtikten sonra yeniden krem sürmemek size gereken yararı gösteremez.
– Makyaj yapıyorsanız; sırayla nemlendirici, güneş koruyucu ve fondöteninizi uygulayın. Bazı SPF ürünler nemlendirici özelliği taşıdığı gibi bazı nemlendiriciler de güneş koruma faktörü içerebilir. Birçok zaman hem nemlendirici hem de güneş koruyucu kullanmanız gerekirken zor durumda kaldığınızda her 2 özelliği taşıyan tek ürün de kullanabilirsiniz.

60

Gölgede de mutlaka sürün

– Su, deniz UV ışınlarını şiddetli yansıtırlar, plajda çok kaldığınızda daha fazla koruyucu kullanın.
– Ürün seçerken üzerine “water proof”veya”water resistant” yazanları tercih edin.
– Güneş koruyucu kullanmanın yaş sınırı yok. Bebek, yaşlı, genç herkes güneşin risklerinden etkilenir. Bebeklere 6-8 aylıktan itibaren koruyucu sürmeli. İleri yaşlarda ise güneş koruyucu en iyi anti aging kreminiz ve yaşla birlikte artan birçok güneş hasarın engelleyici özelliği vardır. Güneşte dışarı çıkmadan en az 30 dakika önce güneş losyonu sürün. Losyonunuz suya dayanıklı cinsten olsa bile denizden çıktıktan hemen sonra yeniden sürün. Tüm vücudunuzun güneş koruma losyonu ile kaplı olmasını sağlayın. Yüz, eller, ayaklar ve boyun da dahildir. Vücudunuzun en korunmasız kısımları genelde güneş ışığı görmeyen yerlerdir. Sis ve bulutlar cildinizi ultraviyole ışınlarından korumaz. Bulutlu günlerde bile SPF 15 güneş losyonu kullanın.
4- D Do not (Yapılmaması gerekenler): Fazla güneş banyosu yapmaktan ve solaryum kullanımından kaçınılmalıdır.
5- E Education (Eğitim): Güneşe maruz kalmanın zararları ve bunun sonucu oluşabilecek deri hasarlarını kişinin kendi takip edebilmesi konusunda eğitim verilmelidir.

Haftaya: OTOLOG FİBROBLAST ENJEKSİYONU İLE GENÇLİĞİNİZİ KORUYUN