Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Diyet ve egzersiz obeziteyi çözmeye yetmiyor!
Diyet ve egzersiz obeziteyi çözmeye yetmiyor!
Obezite tedavisinde diyet ve egzersiz genellikle yetersiz kalırken, son yıllarda cerrahi yöntemler ön plana çıkıyor...
Yaşam 16 Mart 2016 - 00:15

Doç. Dr. Alper Çelik

Obezite son yıllarda adeta bir salgın halini aldı ve kadın, çocuk, yetişkin demeden toplumun tüm fertlerini etkiliyor. Bilimsel veriler, çağımızın en önemli sorunlarından obezitenin tedavisinde diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerin hastaların sadece yüzde beşlik bir kısmında etkili olduğunu gösteriyor. Bu da, efektif çözümler ve farklı bakış açılarıyla obezite tedavisinin daha kapsamlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini gösteriyor. Durum böyle olunca obezite tedavisinde cerrahi yöntemler ön plana çıkıyor. Obezite cerrahisiyle ilgili merak edilen soruları Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik yanıtladı…

Obezite ameliyatla tedavi edilebilir mi?

Günümüzün yaşam koşulları insanların diyet ve egzersizle kilo vermesini zorlaştırıyor. Bunun üzerine bireye özgü engelleri de koyduğunuzda, kilo vermek isteyen hastaların işi gerçekten zor gibi görünüyor ama imkânsız değil. Özellikle cerrahi yöntemlerle başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Çünkü cerrahi, sorunlu hormonların salgılandığı bölgelere uygun çözümler sunabiliyor. Obezite hastalık halini almışsa, diyet, egzersiz, yaşam şekli değişikliği gibi tedbirlerle kontrol altına alınamıyorsa, özellikle diyabet, hipertansiyon ve egzersiz yapmayı engelleyen eklem rahatsızlıkları varsa ve ameliyat ciddi bir risk oluşturmuyorsa ameliyatla tedavi edilebilir. Şayet ameliyat doğru bir teknikle yapılırsa sizi acıktıran ve sürekli yemenize neden olan hormonlarınız azalır. Cerrahi müdahaleyle kilo kaybı kalıcı hale gelir.

Sadece mide mi küçültülüyor?

Obezite problemini sadece mide küçültmeyle çözemezsiniz. Midemiz büyük olduğu için kilo almıyoruz. Kilo alma, bazı hormonların etkileri ve genetik yapımızın sonucu olarak gerçekleşir. Mide kapasitesinin büyümesi sadece bir sonuçtur. Mideyi küçültseniz bile hormonlara çekidüzen verecek bir işlem yapmadıkça hastalar diyet uygulamalarında olduğu gibi başlangıçta kilo verir, sonra midenin de genişlemesiyle kilolarını geri alır. Önemli olan hormonal trafiğin kontrolüdür.

Ameliyat obeziteye eşlik eden hastalıkları düzeltir mi?

Diyabeti olan obez bireylerde bu iki hastalık iç içe geçmiştir ve birbirlerini tetiklerler. ‘Metabolik sendrom' adını verdiğimiz ve genelde yan hastalıklarla devam eden bu yapıyı çözüme kavuşturmak için etkili bir tedavi gerekir. Günümüzde hastayı ‘metabolik cerrahi' yöntemleriyle; diyabet, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol ve tansiyon, safra kesesi taşı, karaciğer yağlanması, eklem hastalıkları, reflü, bazı kanser türleri psikolojik rahatsızlıklar, astım, uyku apnesi, solunum hastalıkları ve felç-inme gibi eşlik eden hastalıklardan kurtarmak mümkündür.

Kimler ameliyatla tedavi olabilir?

– Diyetisyen ya da endokrinoloji uzmanının kontrolü altında diyet, egzersiz ve davranış değişikliği çabalarına rağmen altı aylık bir süre içinde istenen neticeyi alamayanlar ameliyat olabilir.
– Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde ise ya da 35'in üstünde olup obeziteye eşlik eden diyabet, hiperlipidemi ve hipertansiyon gibi hastalıkları olanlar ameliyat olabilir.
– Ameliyat olmasına engel hastalığı olmayan ve zayıflamayı gerçekten isteyip, ameliyat sonrasında doktorunun tavsiyelerine uyabilecek 18-65 yaş arası kişilerde ameliyat kararı verilir.
– Bunlara ilaveten, Uluslararası Diyabet Federasyonu, uygun tedaviyle kan şekeri kontrolünü sağlayamayan şeker hastalarında cerrahi tedavinin değerlendirilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

 

Son güncelleme: 00:55 - 16.03.2016