Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Diz ağrılarına iyi gelen egzersiz
Diz ağrılarına iyi gelen egzersiz
Amerika'da 12 hafta boyunca yapılan teste göre, thai chi hareketleri diz ağrılarını ciddi oranda azaltıyor
Yaşam 20 Mayıs 2016 - 08:29

Dizlerde kıkırdak erimesi yani diz osteoartriti olarak bilinen rahatsızlık, dizlerin içindeki esnek dokunun yıpranması durumunda ortaya çıkıyor. Özellikle yaşlı bireylerde acı ve sakatlığa sebep olan ve tamamen tedavi edilemeyen bu hastalıkla ilgili yapılan araştırma, çok basit bir yolla bu ağrılardan kurtulmanın mümkün olduğunu ortaya koydu. Boston'daki Tufts Tıp Merkezi Alternatif Tıp Bölümü araştırmacıları, thai chi hareketlerinin diz ağrılarına, fizik tedavi kadar faydalı olduğunu açıkladı.

thai-chi

200 KİŞİ ÜÇ AY BOYUNCA THAİ CHİ YAPTI

Tai chi, derin nefes alarak ve yavaş akıcı hareketlerle hareket ederek yapılan bir Çin meditasyon egzersizi.

ABD’nin Boston'daki Tufts Tıp Merkezi Alternatif Tıp Bölümü araştırmacıları, diz osteoartritine sahip 200 kişiye, üç aylık bir süreçte Tai chi ve fizik tedavi arasında seçim yapmalarını söylediler.

Üç ayın sonunda ve devam eden bir yılda iki grupta da acıda azalma görüldü. Fakat Tai chi yapan gruptaki insanlarda, acının azalmasına ek olarak genel sağlıklarında ve psikolojilerinde iyileşme gözlemlendi.

BEDEN VE AKIL BİR ARAYA GELİYOR

BBC Türkçe’nin haberine göre Boston'daki Tufts Tıp Merkezi Alternatif Tıp Bölümü Başkanı Dr. Chechen Wang, kas sistemi ve akıl hastalıklarının tedavisinde Tai chi’nin yararlı olduğunu söyleyenlerin haklı olabileceğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Tai chi vücut ve aklı bir araya getiren eski bir Çin egzersizi… fiziksel, psikolojik, duygusal, ruhsal ve davranışsal öğeleri bütünleştirerek sağlıkta sistematik bir düzelme sağlayabilir.”

Araştırmada ortalama 60 yaşında kilolu veya obez katılımcılara yer verildi.

Wang ve ekibi, katılımcılardan 12 haftalık bir süreçte haftada iki defa bir saat Tai chi yapmalarını istedi.

EVDE YAPILABİLİR

Test sonuçlarını değerlendiren Avusturalya Araştırma Merkezi'den Romy Lauche da Tai chi'nin bazı hastalarda acıyı azaltabileceğini ve bu sayede fizik tedavi masrafları veya ilaç yan etkilerinden kurtulabileceklerini söyledi.

“Etkili ve güvenli yöntemler bulmak önceliğimiz” diyen Lauche, “Tai chi de dahil olmak üzere her türlü egzersiz hastalara hareket kabiliyetini yükseltmekte yardımcı olabilir” diye ekledi.

Texas Teknoloji Üniversitesi Sağlık Merkezi’nden Jean-Michel Brismee ise Tai chi'nin kontrollü ve yavaş hareketlerinin dizlerdeki sıvının kıkırdağın içine girip çıkmasını sağlayarak esnekliği iyileştirdiğini belirtti ve “Hem fizik tedavi hem de Tai chi, hastaları her gün evde iyileştirici egzersizler yapmaları için eğitmeli” dedi.

Son güncelleme: 10:03 - 20.05.2016