Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Doğru nefes nasıl alınır?
Doğru nefes nasıl alınır?
Doğru nefes almak zayıflamaya ve stresi azaltmaya yardımcı
Yaşam 7 Mart 2016 - 11:31

Doğduğumuz andaki nefes alış şeklimiz en doğrusu. Ancak zamanla bu değişiyor ve yanlış nefes almaya başlıyoruz. Peki bu yanlışı düzeltmenin bir yolu var mı?

YANLIŞ NEFES SIĞ NEFESTİR

Yetişkinlerin büyük çoğunluğu dikey nefes olarak tanımlanan sığ nefesler alıyor. Eğer nefesiniz akciğerlerinizin altından yukarı doğru çıkıyor, göğsünüz ve omuzlarınız yukarı kalkıyorsa, siz de bu çoğunluğa dahilsiniz. Bunun anlamı akciğerlerinizin sadece küçük bir kısmını kullanıyorsunuz, bunu yaparken de omuzlarınızı ve boynunuzu kaldırarak kasıyorsunuz.

Beden bu tarz sığ nefes alış verişleri stresle ilişkilendiriyor. Bu da beyninize kilo alma, kötü uyku ve benzeri birçok hormonu arttıracak sinyaller göndermesine yol açıyor.

DOĞRU NEFES NASIL ALINIR?

Doğru nefes almak aslında çok basit: Nefesinizi önce karnınıza doldurup sonra akciğerlere doğru çekmeniz yeterli.

Karın nefesi olarak da adlandırılan bu nefes alma tarzında karnınızın gözle görülür şekilde şişip iniyor olması gerekiyor.

Üstelik konunun uzmanı Dr. Vranich'e göre “Bir kez vücudunuzun alt kısmından nefes almaya başladığınızda, karın kaslarınız inanılmaz derecede güçlü olacak”. Kaslı bir karna fazla kimsenin itirazı olmasa gerek.

Etiketler