Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Düğün dansınız unutulmaz olsun
Düğün dansınız unutulmaz olsun
Düğünler birbiri ardına yapılırken, gecenin en güzel anını düğün dansı oluşturuyor. O nedenle düğün törenlerinde konuklarına güzel anlar yaşatmak ve özel bir dansa imza atmak isteyen çiftler düğün dansı eğitimi alıyor.
Yaşam 9 Temmuz 2016 - 00:25

Yalçın BEL / İSTANBUL

Düğün dansı eğitimi alan çiftler dört seans sonunda istedikleri tarzda bir dans öğrenerek düğün gecesine özel bir şov yapmak için hazır duruma geliyor. Çiftler isterlerse evlenecekleri gün kısa bir eğitim alıp, aynı gün düğün dansı da yapabiliyor. Evlenecek çiftler, eğitim aldıktan sonra salsa, cha cha, merengue, bachata gibi Latin danslarının yanı sıra, tango, rumba ve isterlerse sirtaki, zeybek ve roman dansı yapacak duruma geliyor.

Dans öğretmeni Tülin Motola, Dünya ve Avrupa Dans Şampiyonu Aytunç Bentürk'le birlikte...

Türkiye şampiyonundan ders

2005 ve 2007 Türkiye Show Salsa Şampiyonu Tülin Motola, düğün dansı öğrenmek isteyen çiftlerin tercih ettiği hocaların başında geliyor. Türkiye Dans Sporları Federasyonu'nun organize ettiği pek çok yarışmada başhakemlik yapmış olan Motola, 10 yıldır anaokulları, ilkokullar, liseler ve üniversitelerde profesyonel olarak dans dersleri de veriyor. Tülin Motola, evlenecek çiftlerin son gözdesi olan düğün dansıyla ilgili merak edilenleri SÖZCÜ gazetesine anlattı.

Ben kimsenin dans edemeyeceğini düşünmüyorum

Düğün gecesinin çiftler için çok özel olduğunu belirten Tülin Motola sözlerine şu cümlelerle devam ediyor: “Düğün gecesi ne kadar unutulmaz olursa çiftler o kadar mutlu olacaklarına inanıyor. Düğün dansı, çiftlerin sahneye ilk girdikleri ve kendilerini davetlilere ilk gösterdikleri an. Bu durumu etkileyici kılan özellik ise konukların kendilerini birden bu güzel dans sürprizinin içerisinde bulmaları. Buna aslında ilk dans da diyoruz. Düğün dansı birkaç prova sonrasında her iki taraf için sadece düğün gecesiyle sınırlı kalmayan vazgeçilmez bir hobi halini alıyor.  Ben kimsenin dans edemeyeceğini düşünmüyorum. Dans edemeyen kimse yoktur; sadece dans etmeyi bilmeyen insan vardır.”

29

Gelinlikleri kestiğim bile olmuştur

Tülin Motola çalışma sistemi hakkında da önemli bilgiler veriyor: “Derslere başlamadan önce çiftle bir toplantı yapıyoruz. Bu toplantı sonucunda isteklerine uygun bir rota çiziyoruz. Dans dersleri minimum dört saat sürüyor. Öncelikle birbirimizi tanıyoruz; bana ne istediklerini anlatıyorlar. Uygun dans seçip derslere başlıyoruz. Dört saatin sonunda istedikleri konsepte göre gerekirse ders iki saat daha uzatılabiliyor. Dört saatin sonunda çiftler buradan mutlu ve heyecanlı bir şekilde çıkıyor. Son dersi çiftler isterse düğünün yapılacağı yerde gelinlik ve damatlıkla yapmayı daha uygun buluyorum. Yaptığım koreografide, düğün günü hareketlerin uygulanabilirliğinde gelinin herhangi bir zorluk yaşamaması için düğün yerinde düğünden bir-iki saat evvel prova yapılmasını tavsiye ediyorum. Şayet böyle bir zorlukla karşılaşılırsa, koreografide değişiklik yapma şansım oluyor. Gelinlikle zorlandıklarını gördüğümde elimde makas uygun yerleri kestiğim bile olmuştur.”

Düğün dansı için altı paketimiz var

Dans için altı ayrı program sunabildiklerini belirten Motola, konuyla ilgili detayları şu cümlelerle paylaşıyor: “İnternet sitemde düğün danslarıyla ilgili özel bir bölüm var. Düğün dansı için altı adet paketimiz var. Evlenmek isteyen çiftler siteye girdiklerinde istediklerini seçiyor. Bunlar, düğün dansı, ilk dans, özel koreografi dansı, ihtişamlı gösterişli dans, pasta dansı ve eşinize sürpriz olarak adlandırılıyor. Bu seçeneklerden bir veya birden fazlasını seçerek bu en özel günlerini hem kendileri hem de konukları için unutmaz kılabiliyorlar.”

30

Yeni bir oluşum

Tülin Motola, adına açtığı bir internet sitesiyle yeni bir oluşum başlatmış. Bu oluşum kapsamında düğün organizasyonları, profesyonel dans şovları gibi ekip çalışmaları yapıyorlar. Motola, “15 yıllık birikimimi sosyal medyadan paylaşıp buradan işimi devam ettirmem gerekiyordu. Sanal bir dans okulu. İçinde öğrenmek istediğiniz her dans var” diyor.

Gizem ve Manifer Alıcı çifti, düğün danslarıyla davetlilerin tüm bakışlarını üzerinde toplamış.

Düğünlerinde şov yaptılar

Bir ay önce dünyaevine giren Gizem ve Manifer Alıcı çifti düğün dansı öğrenmek için adını çok duydukları, iki kez Türkiye Show Salsa Şampiyonu olan Tülin Motola'nın kapısını çaldı. Düğünlerine kadar hiçbir topluluk önünde dans etmemiş çift, aldıkları düğün dansı eğitiminden sonra düğünlerinde misafirlerini yaptıkları dans şovla büyüledi. Mücevher tasarımcısı Manifer Alıcı, nişanlısının düğünde davetlilere dans gösterisi yapma fikrini vermesinin ardından yakın çevresinde yaptığı araştırmada Tülin Motola'nın adını duyduğunu belirterek; “Çok başarılı biri olduğunu duyduk. Ben kendime çok güvenen biri değildim. Bu işi başarabileceğimden de emin değildim fakat Tülin Hanım sayesinde bu işin üstesinden geldim. Hiç dans etmemiş ve dans etmeyi becerememiş beni Tülin Hanım nasıl bu hale getirdi? Ben bile anlayamadım. Dans ederken arkadaşlarım şoka girdi. İyi ki böyle bir iş yapmışız.”

Davetlilerin bizden bahsetmesini istedik

Gizem Alıcı, “Gelinle damat salona girdiği zaman kendilerine ait bir şov yaparlarsa davetlilere özel bir gece yaşatmak istediklerini göstermiş olurlar diye düşündük. Böylelikle hem misafirlerimiz eğlenmiş olacaklardı hem de düğünden sonra bizden bahsedeceklerdi” diyor ve ekliyor: “Biz çok iyi dans eden bir çift değiliz. İlk başta tedirginliğimiz de vardı. Profesyonel bir kişiden eğitim almamız gerekiyordu ve doğru adrese geldik. İlk önce çok tedirgindik ama Tülin Hanım'ı tanıdıktan sonra çok rahatladık. Düğünümüzde müzikle birlikte yaptığımız dans şov misafirlerimizi şaşırtırken gelen alkışlarla çok rahatladık. Halen dansımızın konuşuluyor olması müthiş bir haz veriyor bize. Düğünden sonra bu dansı nereden öğrendiğimizi soranlara Tülin Hanım'ın adını verdik. Doğru adrese geldiğimizi şimdi daha iyi anlıyorum.”

Son güncelleme: 00:42 - 09.07.2016