Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Eğitici ve eğlendirici programlara vakit ayırın
Eğitici ve eğlendirici programlara vakit ayırın
Çocuklar oynarken ve eğlenirken de bir şeyler öğrenir. Söz konusu yaz tatili olduğunda önemli olan, okul açıldığında çocukların mutlu, bir şeyler öğrenmiş ve dinlenmiş olmalarıdır.
Yaşam 10 Haziran 2016 - 00:43

Birgan BİLEKE

Çocuklar oynarken ve eğlenirken de bir şeyler öğrenir. Söz konusu yaz tatili olduğunda önemli olan, okul açıldığında çocukların mutlu, bir şeyler öğrenmiş ve dinlenmiş olmalarıdır.

EĞLENCE, gevşeme, rahatlama, serbest zaman, oyun, fiziksel aktivite, uzun zamandır ertelenen programlar, arkadaşlar ve aile yakınlarıyla zaman geçirme tatilin olmazsa olmazları arasındadır. Bu süreçte en sık yapılan yanlışlardan biri ise ders çalışma konusunda çocuklara çok fazla ısrar etmektir. Verimli bir yaz tatili programı oluşturmaya dair önemli ipuçları temel başlıklar altında sıralanabilir…

31

Sınırlama önemli

Tatil döneminde yapılan bir büyük yanlış çocuğu fazlasıyla kendi haline bırakmaktır. Bu durum yaşandığında çocuk televizyon, tablet ya da bilgisayar ekranının karşısında çok fazla zaman geçirir. Çocukla birlikte programdan programa koşmak da bir başka hatadır. Önemli olan geçirilen vaktin niteliğidir. Yeni eğitim yılı başlayana dek çocuğun okul döneminde kısıtlamak zorunda olduğu şeyleri biraz daha uzun süreyle yapması abartılmadığı sürece sakıncalı değildir. Fakat bir çocuk aşırı derecede tablet, telefon ve bilgisayar oyunlarıyla vakit geçiriyorsa ailece durup neyin eksik olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Sohbetin, paylaşımın ve iletişimin kuvvetli olduğu bir ailede bu tür sorunlar çözülür.

35

Sorumluluk aşılayın

Çocuğun sorumluluklarının gereğini yerine getirmesi açısından oluşturulan aile ortamının niteliği çok önemli. Aile olarak eğlence ve hazza vakit ayırmak, bundan keyif almak çocuğun sorumluluklarını yerine getirmesini kolaylaştırır. Örneğin; ev bakımı ve temizliği vs. gibi tüm ailenin işbirliği içinde yaptığı aktiviteler doyum sağlar ve bu tür birlikte yapılan işlerle ilişkiler kuvvetlenir. Bunun dışındaki zamanlarda, çok fazla ısrar etmeden zayıf olunan derslerle ilgili sorunların çözümü konusunda çaba sarf edilebilir.

37

Ödüle karar verirken

Ödül yüksek paralarla alınan şeyler olmamalı. Bir çocuk ancak aile bireyleriyle iyi ilişkiler kurduğunda, koşulsuz sevildiğini hissettiğinde mutlu olur. O yüzden iyi notlar getiren bir çocuğu pahalı hediyelere boğmak yanlış anlamalara yol açar. Bir sonraki eğitim senesinde daha da fazlasını almak için anlamı olmayan bir çaba içine girer. En güzel hediye birlikte geçirilen keyifli zamandır. Ailece oyun oynamak, birlikte yapılan bir sinema planı, pahalı hediye ya da çocuğun her istediğini yapmaktan çok daha kıymetlidir.

34

Yetersiz hissetmemeli

Motivasyonun artmasını sağlamak için çocuğu psikolojik olarak desteklemek ve yüreklendirmek gerekir. Çocuğu yapmadığı şeyler konusunda harekete geçmeye zorlamak işe yaramaz. Ne olursa olsun öncelikle gerekli olan sağlıklı bir ilişki kurmaktır. Kötü notları olduğunun farkında olan çocuğun anne-babasından işiteceği olumsuz cümleler çocuğun kendini daha da yetersiz ve başarısız hissetmesine sebep olur. Bazı çocuklarda bu tavır hayal kırıklıklarına yol açarken, bazılarında da konuyla ilgili duyarsızlaşmaya neden olur.

41

Bu etkinlikler kaçmaz!

17 Haziran'da çocuklar bir eğitim yılını daha geride bırakacak. Bu zorlu süreci geride bıraktıktan sonra hepsinin hedefi keyifli bir yaz geçirmek. İşte size çocuklarınızın keyif alacağı etkinliklerden küçük bir derleme…

40

Haziran klasikleri

İstanbul'daki Trump Gösteri ve Kültür Merkezi, yaz boyu tiyatro seven çocukları aynı çatı altında buluşturmaya devam edecek. 18 Haziran'da ‘Küçük Prens ve Çiçek'i, 25 Haziran'da  ‘Alaaddin'in Sihirli Lambası'nı klasik oyunları sevenler sakın kaçırmasın! Oyunların başlama saati ise 11.00.

33

Bu kez ‘Güldüy Güldüy'

25 Haziran'da Beşiktaş Kültür Merkezi 17.00'de ‘Güldüy Güldüy Show'a ev sahipliği yapacak. Birbirinden yetenekli çocukların skeçlerde oynayacağı gösterinin sunucusu ise Kemal Sunal'ın kızı Ezo Sunal.

39

Minik ustalar iş başında

Gastronomiye meraklı her yaştan kişiye eğitim veren Mutfak Sanatları Akademisi, miniklere özel bir eğitim programı yapıyor. 20 Haziran-31 Temmuz tarihleri arasında eğitim alacak çocuklar için 28 kişilik iki sınıf açılıyor.

44

Oyuncak atölyesi

23 Haziran Perşembe günü Akbank Sanat'ta ‘Oyuncak Heykel Atölyesi' düzenlenecek. 10.30'da başlayacak etkinlikte, çocuklar hem yaratıcıklarını hem de sanatçı yönlerini keşfedecekler.

36

Her zevke göre atölye

Borusan Contemporary İstanbul, yaz boyunca çocuklara özel atölyeler düzenleyerek keyifli bir yaza imza atacağa benziyor. 18 Haziran'da düzenlenecek ‘Sanal Gerçeklik Dünyasını Keşfediyoruz' atölyesi 5-7 yaş arası çocuklara hitap ediyor;  19 Haziran'da ise 7-10 yaş doğaseverler çocuklara özel ‘Sanat ile Doğa Arasında' atölyesi yapılacak.