Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ek besinlere başlama kılavuzu
Ek besinlere başlama kılavuzu
Anne sütü bebeğinizin tüm gereksinimlerini karşılamakta yetersiz kaldığında tamamlayıcı beslenmeye geçilir. Ancak ek besinlere 3 aydan önce ve 6 aydan sonra başlanmamalıdır. Bu dönemde besinlerin kıvamı, çeşidi ve içeriği bebeğinizin sağlıklı büyümesi bakımından önemlidir...
Yaşam 17 Eylül 2016 - 01:29

Ayşe Gül GÜVEN / Beslenme ve Diyet Uzmanı

Anne sütü bebeğinizin tüm gereksinimlerini karşılamakta yetersiz kaldığında tamamlayıcı beslenmeye geçilir. Ancak ek besinlere 3 aydan önce ve 6 aydan sonra başlanmamalıdır. Bu dönemde besinlerin kıvamı, çeşidi ve içeriği bebeğinizin sağlıklı büyümesi bakımından önemlidir…

Tamamlayıcı beslenme bebeğinizin ısırma ve çiğneme becerilerinin gelişmesini sağlar. Ebeveynlerin merakla beklediği ilk sözcükler için de ek besinlere zamanında başlamak önemlidir. Bebeğinizin ağız-dil koordinasyonunu kurma becerisinin gelişmesini sağlar.

Nasıl başlanır?

Ek besinlere başlama sürecinde her bebek için geçerli olan dört ana madde bulunmaktadır:
– Besinleri az miktarda başlamak üzere, kademeli olarak arttırarak verin.
– Yeni besinlere tek tek geçin.
– Ağız ve çene gelişimi olumsuz anlamda etkileyebileceği için ek besin verirken biberon kullanmayın.
– Ek besinleri tatlı kaşığıyla verin.

8

Püf noktası

– Öğle ve akşam emzirme sonrası ek besine 1-2 tatlı kaşığı püre kıvamında başlayın ve her gün 1-2 tatlı kaşığı arttırarak devam edin.
– Altı aylıkken bebeğin ek besinlerden aldığı enerji, toplam enerjinin yani kalorinin yarısını aşmamalıdır.
– Alerji öyküsü olan ailelerin çocuklarına yumurta, balık, domates, çilek gibi alerjen riski olan besinler verirken ayrı bir özen göstermeleri gerekir.

4

Riskli besinler

– Fındık, fıstık, üzüm, havuç gibi boğaza kaçma riski olan besinler
– Bal

5

– Limon, portakal, mandalina gibi narenciyeler ve kivi
– Tuz
– Şeker
– Baharatlar

Erken başlamanın sakıncaları

Bebeğin çiğneme becerisi dördüncü aydan önce gelişmez. Bu nedenle bebek verilen gıdayı tükürür gibi yapabilir. Bu süreç sizi hayal kırıklığına uğratmasın çünkü bu tür hareketler doğal fizyolojik gelişimin önemli bir basamağıdır. Olumsuzluklar arasından en önemlisi  ise bebeğin alerjik hastalıklara yakalanma riskinin büyük oranda artmasıdır.

2

Geç başlamanın sakıncaları

Dördüncü aydan sonra, doğumda salgılanan demir ve çinko depoları tükenir. Tamamlayıcı besinlere zamanında, doğru besin ve kıvam tercihinde başlanması besin ögesiyle enerji eksikliklerini önler. Ek besinlere geç başlanması besin reddine neden olabilir. Farklı tat ve kıvamlara alışmak altıncı aydan sonra zorlaşabilir. Bebeğin artan gereksinimleri ideal öğün sayısında uygun olan kıvamdaki besinle karşılanmalıdır.

6

İnek sütü uyarısı

Bir yaşından önce bebeklere inek sütü verilmesi uluslararası sağlık örgütlerince önerilmez. Bunun pek çok nedeni vardır: İnek sütü bebeğin bağışıklık sistemini destekleyip güçlenmesini sağlamaz Yüksek mineral içeriğiyle bebeğinizin böbreklerini zorlar İlk yıl beyin, göz ve merkezi sinir sistemi hücreleri için büyük önem taşıyan elzem yağ asitlerini çok düşük ölçüde içerir. Ayrıca iyot ve çinko gibi zihinsel gelişim için önemli olan makro minerallerden fakir bir kaynaktır.

Aylara göre besinlerin kıvamı ve öğün sayısı

12

Altıncı ayda
İki ana öğün, emzirme sonrası öğle ve akşam
Püre kıvamında yoğurt, meyve ve sebze suyu, yumurta sarısı (1/4 oranında başlanır) verilebilir. Bu besinleri sulandırırken su yerine anne sütü kullanmanız büyük önem taşır.

1

Yedinci ayda
İki ana öğün ve kahvaltı
Tam yumurta sarısı, pirinç unlu muhallebi, yoğurt, kıyma şeklinde küçük kırmızı et, tavuk, balık eti, sebze çatalla ezilerek püre kıvamına getirilmelidir.

3

Sekizinci ayda
İki ana öğün ve kahvaltı
İyi ezilmiş ev yemekleripastörize peynir, kurubaklagil ezmeleri, parmak besinlerle bebek kendini besleyebilir. Haşlanmış sebze ve meyve dilimleri de tercih edelebilir.

7

Dokuzuncu ayda
Üç ana ve bir ara öğün
Bebek bu dönemde aile besinlerine geçebilir. Aileyle birlikte sofraya oturma eylemiyle desteklenen dönemde bebeklere besinler küçük parçalara kesilmiş olarak verilir.

11

Bir yaşında
Aile besinleri

10

Bir yaşından sonra
Üç ana öğün ve iki ara öğün