Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Elma mısın armut mu?
Elma mısın armut mu?
Harvard Tıp bunun sağlığınız için anlamını açıkladı
Yaşam 4 Mart 2016 - 15:31

Eğer vücudunuzun alt kısmında yağ birikimi varsa bu armut şeklini verir ve yağlar vücudun dışındadır. Eğer karın bölgenizde yağ fazlalığı var ise bu da elma şeklini verir ve bu yağlar vücudun iç kısmındadır.

Vücudun iç kısımlarındaki yağ sağlık riski taşısa da, doğru beslenme ve egzersiz ile kolayca eritilebilir. Dış bölgedeki yağlardan kurtulmak daha zordur, ama aşırı olmadığı sürece sağlık riski çok daha düşüktür.

NE YAPMALI?

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Başlangıç olarak, orta yoğunlukta fiziksel aktivite (günde 30 ila 60 dakika arası) kilo kontrolünde çok önemli rol oynayabilir.

Beslenme de eşit derecede önemlidir. Porsiyonlarınızın boyutuna dikkat edin ve beyaz ekmek, işlenmiş makarna ve şekerli içeceklerden uzak durun. Onun yerine meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın. Doymuş ve trans yağlar yerine Omega 3 yağları tüketmeniz de yardımcı olacaktır.