Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Enfes bir kahvaltıyla güne sağlıklı bir merhaba…
Enfes bir kahvaltıyla güne sağlıklı bir merhaba…
Kan şekerimizi düzenleyen, kaslarımızı çalıştıran, gün boyu bizi ayakta tutacak enerji sağlayan kahvaltının faydaları saymakla bitmiyor.
Yaşam 25 Mart 2016 - 00:13

Kan şekerimizi düzenleyen, kaslarımızı çalıştıran, gün boyu bizi ayakta tutacak enerji sağlayan kahvaltının faydaları saymakla bitmiyor. Tabii yediklerimizde aşırıya kaçmamak kaydıyla. İşte kahvaltıya dair bilinmesi gerekenler…

Günlük koşuşturmamıza başlamadan önce enerji toplamak için güzel bir kahvaltı yapmak gibisi yok. Gülen yüzümüz ve doymuş karnımızla programımızda yer alan her işin üstesinden gelmek çok daha kolay. Fakat kahvaltı sadece bu bakımdan değil, bazı unsurlara dikkat edildiği takdirde sağlık açısından da büyük önem taşıyor…

1.Gece boyunca, uyku sırasında düşen kan şekerini düzenler.
2.Kilo kontrolü sağlar.
3.Her sabah düzenli olarak hafif lezzetlerle yapılan kahvaltı obezite, tip 2 diyabet ve kalp kaynaklı sağlık sorunları yaşama riskini azaltır.

4.Acıkmanızın gecikmesini sağlar.
5.Lif ve karbonhidrat ağırlıklı kahvaltıyla beslenmek enerji verir.
6.Kahvaltı yüksek kalorili besinler eşliğinde yapılmadığı takdirde hafızaya olumlu anlamda etki eder. Aksi takdirde ise konsantrasyonu olumsuz yönde etkiler.
7. Kahvaltıda içilen kahve depresyon riskini azaltır.

8.Kahvaltıda meyve tüketmek başta vitamin yüklemesi anlamında pek çok açıdan fayda sağlar. Özellikle C ve A vitamini açısından zengin olan üzüm kanserden koruma özelliğiyle mutlaka tüketilmelidir.
9.Kahvaltı için doktorların önerdiği en iyi saat 9.00'dur.
10.Düzenli olarak yapıldığında kahvaltı metabolizma hızınızı düzenler.
11.Sabah öğününde protein yönünden ağırlıklı beslenmek uzun süreli tok tutar.
12.Obezite riskini azaltır.

13.Mineral ve vitamin alımını arttırır.
14.Kasların daha çok çalışmasını destekler.
15.Çocukların okul başarısını olumlu yönde etkiler.