Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erkeksen gel de kadın ol bu ülkede
Erkeksen gel de kadın ol bu ülkede
Bu sefer erkekler dayak yedi, tacize uğradı, boğazına bıçak dayandı…
Anıl ÇIRPAN
Yaşam 8 Mart 2016 - 00:48

Fotoğraflar: Varol ÖZKANER

Bıçağı sevgilisinin boğazına dayamış bir adam, kocasından dayak yemiş, gözü mosmor bir kadın… Peki ya tersi olsaydı? Seren Fosforoğlu bıçağı erkeğin boğazına dayasa, Perihan Savaş erkek bedenine kum torbası gibi davransa? ‘Kadınsan' adlı fotoğraf sergisinde kadınlar erkek, erkekler kadın oldu… Serginin sanat yönetmeni Seren Fosforoğlu, fotoğraflarını ŞIK'a anlattı.

SANAT yönetmenliğini Seren Fosforoğlu'nun üstlendiği ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü düşünülerek yola çıkılan ‘Kadınsan' adlı fotoğraf sergisi, bir sosyal sorumluluk projesine dönüştü. Geliri Türk Kadınlar Birliği aracılığıyla ihtiyacı olan kadınlara ulaşacak olan sergi bugün Mall of İstanbul AVM'de açılıyor. İşte Seren Fosforoğlu'nun sergi hakkında anlattıkları…
– Sergideki fotoğraflarda yaşanan kadın şiddeti gerçeği tersine dönmüş. Neden böyle fotoğraflar tercih ettiniz? Amacınızı anlatır mısınız?
Türkiye'de kadınsan yaşanan zorluklar belli. Kadın adeta her bakımdan erkek egemen toplumda kıstırılmış durumda. Erkeğin her yaptığı da hak ve mübah sayılıyor. “Erkektir yapar” deniyor. Buradan yola çıkarak başımıza gelenleri onlara yaşatmak istedim. Aslında bir kadın onların yaptığı hataları yapınca hiç inandırıcı gelmiyor. Beyin direkt reddediyor. Yok, kadın böyle bir şey yapmaz, diyor. Mesela bir kadın çocuk denecek yaşta bir erkekle evlenmeye kalkmaz ya da zorla bir erkeğe cinsel istismarda bulunmaz. “Bir kadın bunları nasıl yapmıyorsa erkek de yapmamalı” mesajını vermek istedim. Önemli olan insan olmayı becerebilmek… Aslında dönem dönem  mesaj vermek için böyle çalışmalar yapılıyor. Biz de bu açıdan bakmak istedik. Erkeksen gel de kadın ol bu ülkede…
– Kimler nasıl destek verdi sergiye ve sergi nerede görülebilir?
Bu sahneler bize nasıl “Kadın böyle şey yapmaz” dedirtiyorsa amaç “Erkek de yapmamalı” dedirtmek. ‘Kadınsan' isimli sergi için Perihan Savaş, Almula Merter, Şehnaz Tuna, Okan Karacan, Nedim Saban, Onur Dilber, Esma Er, Anıl Can gibi isimler poz verdi. Sergi mart ayı boyunca Nil Sanat Evi'nde ve Mall of İstanbul AVM'de görülebilir.

ŞİDDET CEHALETTİR

– Perihan Savaş da zamanında şiddet görmüş bir isim. Projeyi ilk kez anlattığınız zaman nasıl bir yorum yaptı?
Hemen kabul etti. Perihan Abla büyük bir isim. Tecrübesi ve güzel kalbiyle yanımızdaydı. Çekimler sırasında sohbetimizde “Kadınlar susmamalı, seslerini çıkartmalılar” dedi durdu. Eminim şimdi İbrahim Bey de (Tatlıses) zamanında yaşattıkları için çok üzgündür. Zaman olgunlaştırıyor insanları. Şiddet bilgisizlikten kaynaklanıyor. Artık ikisi de olgun insanlar ve onların da kız çocukları, torunları var. Doğru mesajlar vermek sanatçının görevi.

BIÇAĞI BOYNUNA DAYAYINCA AĞLADIM

– Siz bıçağı Nedim Saban'ın boynuna dayadığınız zaman ne hissettiniz?
Çekim bittiğinde dizlerim titriyordu. Biz mesleğimiz gereği rolümüzdeki kişinin yerine kendimizi koyuyoruz. Konsantrasyon işi… Ve benim elimde koca bir bıçak! Adam öldürmenin nasıl korkunç ve akıl almaz bir duygu olduğunu yaşadım. Cidden bunun için ya cinnet geçirmek gerek ya da akıl hastası falan olmak gerek. Kendini korumak dışında planlı yapılabilecek bir iş değil. Fotoğraf sanatçımız “Bıçağı boğazına biraz daha daya” dedikçe çok gerildim. Gözümden çekimler sırasında yaşlar indi. Üstelik Nedim çok da sevdiğim bir arkadaşım. Korktum elim kayar bir kaza olur falan diye.

 

 

 

Son güncelleme: 13:37 - 08.03.2016