Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Erken menopoz sağlığınızı bozmasın
Erken menopoz sağlığınızı bozmasın
Hayatın doğal bir evresi olan menopoz erken geldiğinde kadınlar zor bir döneme giriyor. Bu süreç dikkatli takip edilmediğinde ise rahim kanseri gibi önemli sağlık sorunları baş gösterebiliyor…
Yaşam 21 Ekim 2016 - 01:49

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Nuri Ceydeli, “Ülkemizde kadınlar ortalama 47, Avrupa'da ise 51 yaşında menopoza giriyor. Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun 40 yaşından önce olması erken menopoza girildiğini gösteriyor” dedi…  Ceydeli, erken menopoz tedavisindeki gelişmeleri paylaştı.
shutterstock_393343237

Genetik yapı ve yaşam tarzı menopoz yaşını etkiliyor

Dünyada her 100 kadından 3'ü erken menopoza giriyor. Erken menopoz rahim kanseri gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarabiliyor. Erken menopoz; 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde görülüyor. Psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar erken menopozun en dikkat çekici belirtileri oluyor.
shutterstock_284953577

İyi bir analizle kolayca anlaşılabilen erken menopozu etkileyen faktörler arasında ailedeki anne ya da ablanın menopoza girdikleri yaş önem taşıyor. Erken menopozda genetik yapı daha etkili olsa da beslenme, yaşam şekli ya da stres gibi faktörler de menopoza girme yaşını etkiliyor. Araştırmalar; erken menopoza girme sebebinin yüzde 60'ının genetik olduğuna işaret etse de yaşam tarzı, beslenme ve stres gibi faktörler de erken menopozda son derece etkili oluyor.

Adet düzensizliği bir işarettir

Ailesinde erken menopoz yaşayan herkesin gerekli tıbbi kontrolleri aksatmadan yaptırması gerekiyor. Erken menopoz belirtilerinden biri olan adet düzensizliklerinde de uzmana danışılmalı.
shutterstock_436068529

Adet düzensizliği gibi bir durumda altta yatan nedenlerin bazı tetkikler aracılığıyla sorgulanması gerekiyor. Genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi gereklilikten dolayı yapılan bazı cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi tedavileri de erken menopoza neden olabiliyor.

Check-up ile eksiksiz tedavi

Menopoz check-up uygulaması; menopoza girmiş ve girecek olan kadınlara uygulanabiliyor.
shutterstock_318991289

Bu check-up ile kadınların bu süreci daha sağlıklı bir şekilde geçirmesinin, jinekolojik hastalıkların erken tanısı ve tedavisi, meme sağlığının korunması, kemik erimesi, ateş basması, sinirlilik ve uykusuzluk gibi genel sağlık sorunlarının giderilmesi amaçlanıyor.