Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Evlilik kararı almadan önce bunları düşünün!
Evlilik kararı almadan önce bunları düşünün!
“Mutlu evliliğin formülü var mı?”, “Seks evlilikte ne kadar önemli?”, “Niye boşanıyoruz?” gibi evliliğe dair kafamıza takılan çok fazla soru var.
Yaşam 29 Mart 2016 - 00:49

“Mutlu evliliğin formülü var mı?”, “Seks evlilikte ne kadar önemli?”, “Niye boşanıyoruz?” gibi evliliğe dair kafamıza takılan çok fazla soru var. Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi'nde evlilik terapisi de yapan Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin evlilikle ilgili püf noktalarını anlattı.

Hayatınızın en önemli dönüm noktasına adım atarken ne istediğinizi bilmeli ve kararlı olmalısınız. Kişilik özelliklerinizi, hayat tarzınızı, alışkanlıklarınızı, ihtiyaçlarınızı göz ardı ederek yapacağınız seçimler nedeniyle, evleneceğiniz kişiyle birçok konuda çatışma yaşamanız kaçınılmaz olur…

Karşınızdaki kişinin size uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Siz çok düzenli bir kişiyseniz, dağınık, eşyalarını sağa sola atıp toplamayan bir insanla evlendiğinizde sorunlara davetiye çıkarmışsınız demektir. Evlilik kararı alırken her şeyin bir insanın kontrolünde olması ve yüzde yüz uyumu yakalamak mümkün değildir. Beklenti ve amaçlar yüzde 70-80 oranında birbirine uyuyorsa ve birbiriniz hakkında yeterli bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız evlilik kararı alabilirsiniz.

Evlilikte aşk şart mıdır?

Bu konuda farklı düşünceler mevcut. Bir görüş, ancak aşk gibi çok özel ve güçlü bir duyguyla evliliğin olabileceğini düşünüyor. Diğer bir görüş ise evlilik için aşkın şart olmadığı, sevgi ve güven ilişkisiyle başlayan evliliklerde de sevginin zamanla daha da derinleşerek aşk kadar güçlü hatta aşktan daha kalıcı olabileceğini savunuyor. Bu tür evliliklerin de daha sağlıklı ve uzun ömürlü olabileceği düşünülüyor.

Cinsellik NE kadar önemli?

Her ikisi de sağlıklı olan bireylerin cinselliği doya doya yaşamaları mutlu bir evlilik için şarttır. Eğer taraflardan biri cinsel ilişkiye giremeyecek kadar hastaysa ve karı-kocanın arasında gerçek bir sevgi bağı varsa fedakârlık devreye girer. Günümüzde, boşanma davalarındaki dosyalarda boşanma sebebi olarak geçen ‘şiddetli geçimsizlik' deyiminin gerçekte iki ana sebebi var. Biri, maddi konulardaki sorunlar ve anlaşmazlıklar, diğeri ise cinsel yaşamdaki tatminsizlikler ve uyumsuzluklar.

Çocuk evliliği ne kadar etkiliyor?

Uzun seneler çocuk sahibi olamayıp evliliğin monoton bir şekilde devam ettiği süreçte ilk bebeğin aileye katılması evlilik için adeta ‘can suyu' etkisi yapabiliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, çiftlerin çocuk sahibi olduktan sonra zorlu bir yaşantıya da başladığına işaret ediyor. Pek çok çift yaşadıkları sorunları, bebekten önce ve sonra olarak ikiye ayırıyor.

Boşanmaların en önemli sebebi ne?

İlgisizlik, sorumsuzluk, kırıcı tutumlar, suçlayıcı eleştiriler ve aşağılama, olumlu eleştirileri kabul etmeyip sürekli savunmada kalma, iletişimi kesme, haksız durumlarda sonradan da olsa özür veya af dilememe, geçmişle ilgili olumsuz yaşantıları sık sık gündeme getirme, ‘biz' olmaktan çıkma, aldatmaya da sebep olan duygusal kopukluklar boşanmaya giden yolda döşenen en önemli taşlar. Erkeğin söz sahibi olduğu evliliklerin sıkça yaşandığı ülkemizde, kadının ekonomik özgürlüğüne kavuşması ve daha güçlü duruma gelmesiyle birlikte, ezilen kadın olmaktansa boşanmayı tercih eden kadın olması sonucu yaşanan boşanmalar da var.