Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Evlilikle ilgili püf noktaları
Evlilikle ilgili püf noktaları
“Mutlu evliliğin bir formülü var mı?”, “Seks, evlilikte ne kadar önemli?”, “Niye boşanıyoruz?”
Yaşam 24 Mart 2016 - 23:48

“Mutlu evliliğin bir formülü var mı?”, “Seks, evlilikte ne kadar önemli?”, “Niye boşanıyoruz?” gibi sorular pek çok kişinin aklını kurcalıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nde evlilik terapisi de yapan uzman klinik psikolog İhsan Öztekin, evlilikle ilgili püf noktalarını anlattı.

– Karşınızdaki kişinin size uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız?
Evliliğe karar verirken ne istediğinizi bilmeli ve kararlı olmalısınız. İsteklerinizi belirlerken her şeyden önce kendinizi iyi tanımalısınız. Kendi kişilik özelliklerinizi, yaşam tarzınızı, alışkanlıklarınızı, ihtiyaçlarınızı göz ardı ederek yapacağınız seçimlerde evleneceğiniz kişiyle birçok konuda çatışmalar yaşamanız kaçınılmaz olur. Örneğin siz çok tertipliyseniz, karşınızdaki kişi çok dağınıksa evlilikte sorun çıkabilir. Ya da siz seyahat etmeyi seven, karşınızdaki evden çıkmayı sevmeyen biriyle yine sorun yaşanabilir.
– Evlilikte aşk şart mıdır?
Bu konuda farklı görüşler mevcut. Bir görüş “Aşk olmadan evlilik olmaz” diyor, bir diğeri ise aşkın şart olmadığını, sevgi ve güven ilişkisiyle başlayan evliliklerde sevginin derinleşerek aşk kadar güçlü ve kalıcı olabileceğini söylüyor.
– Cinsellik evliliğin neresinde?
Boşanma davalarındaki dosyalarda boşanma sebebi olarak geçen ‘şiddetli geçimsizlik' deyiminin gerçekte iki ana sebebi olduğunu biliyor musunuz? Biri maddi konulardaki sorunlar ve anlaşmazlıklar, diğeri ise cinsel yaşamdaki tatminsizlikler, uyumsuzluklar.
– Çocuk evliliği ne kadar etkiliyor?
Çocuk, evliliği etkileyen en önemli faktörlerden biri… Uzun seneler çocuk sahibi olamayıp evliliğin ‘sıkıcı ve monoton' bir şekilde devam ettiği süreçte ilk bebeğin aileye katılması evlilik için adeta ‘can suyu' etkisi yapabiliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar çiftlerin çocuk sahibi olduktan sonra zorlu bir yaşantıya da başladığına işaret ediyor.

– Boşanmaların en önemli sebebi ne?
İlgisizlik, sorumsuzluk, sert, kırıcı tutumlar, suçlayıcı eleştiriler ve aşağılama, olumlu eleştirileri kabul etmeyip sürekli savunmada kalma, iletişimi kesme, haksız durumlarda sonradan da olsa özür veya af dilememe, geçmişle ilgili olumsuz yaşantıları sık sık gündeme getirme, ‘biz' olmaktan çıkma, aldatmaya da sebep olan duygusal kopukluklar boşanmaya giden yolda döşenen en önemli taşlardır…