Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Facebook neden bağımlılık yapıyor?
Facebook neden bağımlılık yapıyor?
Facebook bağımlılığı ile ilgili yapılan bir deneyde, tanıdığımız insanların fotoğraflarını görmenin mutlu ettiği ortaya çıktı
Yaşam 16 Şubat 2016 - 09:41

Nörolog doktor Joanne Powell yaptığı bir deneyde, Facebook’ta olduğu gibi, tanıdığımız insanların fotoğraflarına bakmanın beynimizdeki etkilerini inceledi. Buna göre, bu fotoğraflara bakmak, beyindeki duygu ve uzun süreli hafızayı yönlendiren bölüm dopamin salıgılıyor.

İngiliz sunucu Sara Cox (41), Radio 2 kanalında sunduğu programında Facebook bağımlılığı konusunu ele aldı. Programa katılan Nörolog doktor Joanne Powell, bugüne dek hiç Facebook'a girmemiş olan Cox'u, bir arkadaşlık testinden geçirdi. Yakın arkadaşlarından ve tanımadığı kişilerden 60 kişinin fotoğrafları gösterilen Cox'un beyin verileri incelendi. Powell, “Tanıdığınız insanların fotoğrafları gördüğünüzde, beynin duyguları ve uzun süreli hafızayı yönlendiren bölümü dopamin hormonu salgılanıyor. Bu faaliyet kişileri mutlu ediyor. Facebook bu nedenle bağımlılık yapıyor” dedi.