Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Farkında değiliz! Türkiye’de 2,7 milyon kadın bu sorunu yaşıyor
Farkında değiliz! Türkiye’de 2,7 milyon kadın bu sorunu yaşıyor
Türkiye'de 2,7 milyon kadın bu sorunu yaşıyor ama dile getiremiyor. Dolayısıyla kadınlar bir çözüm arayışına girmektense, günlük hayatlarını bu soruna göre düzenlemeye çalışıyorlar. Ancak iş hayatından sosyal hayata kadar birçok olumsuz sonuçla karşılaşıyorlar. 
Yaşam 14 Eylül 2017 - 15:37

Yaklaşık 3 milyon kadını etkileyen, çoğu kez psikolojik travmaların neden olduğu bu sorunla yüzleşmek zor… Ancak bir çözümü var.

Dile getirmekten çekindiği için birçok kadın idrar kaçırma sorununu çözmek için çabalamıyor. Ancak hayatı oldukça zorlaştıran bu sorunun çözümsüz olmadığını belirten Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu, önemli bilgiler verdi.

İDRAR KAÇIRMA SORUNUNUN ALTINDA YATAN PSİKOLOJİK ETKENLER

“İdrar kaçırma problemleri psikolojik olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuklarda her yaştan bireyde görülebilen bir sorundur. Psikolojik olarak idrar kaçırma sorunu özellikle kişinin çocukluğunda ya da sonraki dönemlerinde yaşadığı bazı durumlar sonucunda yetişkinliğinde ortaya çıkabilmektedir. Bunlar; tuvalet eğitiminde ceza yönteminin kullanılması, aileden birinin idrar kaçırma sorunu yaşaması, çocuğun şiddet olayına tanık olması, tuvalete zor yetişme durumları, kaza yaşanması, ebeveynin alt ıslatmaya karşı verdiği aşırı tepki, yeni doğan kardeşe karşı olan kıskançlık duygusunun ifadesi olarak, okulda başarısızlık, dayak, ailede ölüm, boşanma, göç, okul konusu ile ilgili travmalar, hastanede yatma, çocuğun alışkın olmadığı bir evde tuvalete gidememe durumu (tuvaletin evin dışında olması ya da evin içinde olması), aşırı temiz ve düzenli annenin baskıcı tuvalet eğitimine karşı duygusal tepki gibi durumlardır.”

cocuk

TÜM HAYATI ETKİLİYOR

İdrar kaçırma sorununun kadınlar ve erkeklerde özgüven eksikliğine, benlik saygısının yitirilmesine, utanç duygusuna ve rezil olma düşüncesine yol açtığını ve tüm hayatı olumsuz etkilediğini belirten Aydoğdu, psikolojik destek alındığı sürece idrar kaçırma sorunu ve diğer sorunların ortadan kalktığını, kadınların özellikle duygusal olarak bu sorundan zarar gördüğünün altını çizdi.

“İdrar kaçırma sorunu kadınları duygusal olarak zorlamaktadır. Çoğu kadında utanç duygusu ve sıkıntı oluşturur. Bazı kadınlarda günlük hayatını kısıtlayacak kadar şiddetli de olabilir. Özgürlüklerini sınırlandırarak yaşam kalitelerini düşürmektedir. Temizlik yaparken, yolda yürürken, bir eşyayı kaldırırken, insanların yanında güldüğünde, hapşırdığında idrar kaçırabilen kadın toplum içine çıkmaktan kaçınabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kadınlar sık sık idrara çıkma, tuvalete gecikirse idrar kaçırma sorunu yaşadığından, dışarıda gezerken tuvalet bulma arayışına girmektedirler. Bu tip durumlar kadınların keyfini kaçırmaktadır.

İdrar kaçırma iş hayatını da olumsuz etkilemektedir. Dikkat gerektiren işlerde, uzun süreli toplantılarda, aklı devamlı idrarını kaçırmakta veya tuvalete yetişmekte olan kadın işine odaklanamamaktadır. Geceleri de sık sık tuvalete gitmek durumunda olduklarından uykularını alamazlar ve dinlenememiş olabilirler.” dedi.

yorgunluk

İLAÇ TEDAVİSİNE RAĞMEN GEÇMİYORSA…

İdrar kaçırma sorununda ürolog muayenesi normal çıkan veya gerekli ilaçları kullanmalarına rağmen halen idrar kaçırmaya devam eden birey gruplarının psikologlara başvurabileceklerini belirten Aydoğdu, Hipnoterapi yöntemi ile kişinin çocukluğunda ya da sonraki dönemlerinde idrar kaçırmasına sebep olan durumlar, bilinçaltı düzeyde ortaya çıkarılarak anlamlandırılır ve çözümlenir. Yaşadıkları olayların olumsuz tarafları açıklanır ve yeniden yorumlanır, olumlu yönleri konuşulur, sorunu oluşturan düşünceler değiştirilir, telkinlerle devam edilir ve idrar kaçırma sorunu ortadan kaldırılır.” dedi.

Son güncelleme: 16:58 - 14.09.2017