Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Farklı kültürden insanların yaşadığı ilçe: Musabeyli
Farklı kültürden insanların yaşadığı ilçe: Musabeyli
Kilis’in şirin bir ilçesi olan Musabeyli, çoğunluğu Türk olmasına rağmen Arapları ve Çingeneleri de ağırlıyor
Yaşam 27 Mart 2016 - 02:00

Ebru Erberdi

Bugün Kilis'in yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi olan Musabeyli' deyiz. İlçemiz Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağı üzerinde bulunuyor. 1995 yılında Kilis'in il olmasıyla birlikte Musabeyli de ilçe olarak Türkiye'nin en genç ilçelerinden biri olmuştur. Türklerin Anadolu'ya yerleşmelerinden önce büyük bir orman olarak bilinen Musabeyli ilçesinde dil, din, ırk ayırt etmeksizin farklı kültürlerden insanlar bir arada yaşar. Çoğunluğu Türk olmasına rağmen, Araplar, Çingeneler ve Kürtler mevcuttur.

Gaziantep kültüründen de etkilendi

Ayrıca Ermeni kökenli aileler de vardır. Konumu itibarıyla ile arazi genellikle engebelidir. Ova kesiminde zeytinlik, bağ ve bahçeler, dağ kesiminde ise meşe ve yabani meyve ağaçları ile kaplıdır. Bölgenin geçiş kuşağı olmasından kaynaklanan Akdeniz iklimi Musabeyli'de de kendisini gösterir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılıman ve yağışlıdır. Farklı kültürleri içerisinde barındırması, coğrafi konumu ve bağlı olduğu il değişkenliği sebebi ile yemek Musabeyli'de çok çeşitlidir. Genellikle Kilis yemekleri ile anılsa da Gaziantep kültüründen de etkilenmiştir.