Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fit bir anne olmaya dair önemli ipuçları
Fit bir anne olmaya dair önemli ipuçları
Vücudunuzun hamilelik öncesi formunu hatta belki de ondan da iyisini istiyorsunuz. Bu süreci nasıl lehinize çevireceğinize birlikte göz atalım...
Yaşam 21 Mayıs 2016 - 00:29

Ayşe Gül GÜVEN / Beslenme ve Diyet Uzmanı

Vücudunuzun hamilelik öncesi formunu hatta belki de ondan da iyisini istiyorsunuz. Bu süreci nasıl lehinize çevireceğinize birlikte göz atalım…

45

Gebelik öncesi normal kilolardaysanız ve gebelik süresince 12-16 kilo aldıysanız, eski formunuza dönmeniz uzun zaman almayacak. Belki de kilolu olarak gebe kaldınız ya da gebelikte fazla kilo aldınız. Bu durumda da sağlıklı kilo aralığına inmeniz bir seneyi bulur. İşte bu süreçte dikkat etmeniz gerekenler noktalar…

43

 

Mutlaka emzirin

Yenidoğanın ilk altı ay ihtiyacı olan tüm gereksinimi annesinin sütünde saklıdır. Emzirme sayesinde, çocuğunuzun ilerde karşılaşabileceği kronik hastalık riski en aza düşer. Tam da çocuğunuzun ihtiyacı olan içeriği verip yağlarınızdan kurtulursunuz. Emzirmek ekstra 500 kalori yakımı demektir. Kilo kaybetme çabalarına girmeniz için bebeğinizin ilk iki ayını doldurmasını beklemeniz önemli…

42

Yavaş ve kalıcı kilo kaybı

Gebeliğiniz biter bitmez besin kısıtlaması yapmayı aklınızdan çıkarmalısınız. Emziren çoğu annenin 2000-2700 kaloriye gereksinimi vardır. Normalde bir kadının sağlıklı kalabilmesi, enerjik olabilmesi ve ruhsal dalgalanmalardan uzak kalabilmesi için 1500-2200 kaloriye ihtiyacı vardır. Hızlı kilo vermenin kötü yanlarından biri de çevresel kirleticilere ek olarak yağlarınızda depolanabilen toksinler kanınızda dolaşıp sütünüzle bebeğinize geçebilir. Oysa ki 10 günde bir kilo kayıp sütünüze zarar vermezken sizin de sağlıkla eski formunuza dönmeniz demek olacaktır.

44

Yeni düzeninizi kurarken

– Düzensiz öğünler sizin yağ yakmanızı hayal haline getirirken, günlük aktivitenizi ve direncinizi de düşürür. Çoğu anne için gün içinde daha çok vakit alan üç ana öğün yerine yapılan beş-altı küçük ve besleyici değeri yüksek öğün daha sağlıklı olur.
– Kahvaltı öğününüzü atlamayın çünkü bu, sizin kilo verme planlarınızı sabote edip, güne kötü başlamanızdan başka bir şeye sebep olmaz.
– Bu süreçte size destek verecek mucizevi besinlerin arasında süt ve süt ürünleri, tam tahıllı gıdalar, lif içeriği yüksek olan çiğ sebze ve meyveler yer alır.
-Kalsiyum kaynağı süt, yoğurt, kefir sizin için elzemdir çünkü kemiklerinizin kalsiyuma, sizin de yağlarınızı azaltmaya ihtiyacınız var.
– Gün içinde gebelikte olduğu gibi üç litre su tüketmeye devam. Bu, metabolizmanızın hızlanmasına ve vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olacak.
– Tavuk, balık ve etlerinizin yanında az zeytinyağlı sote sebze de tüketin.