Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Flört türünüz sizi ele veriyor
Flört türünüz sizi ele veriyor
Özel hayat söz konusu olduğunda, bir çift ne kadar güzel vakit geçiriyor olursa olsun, eğer ilişkilerini aynı şekilde tanımlamıyorlarsa sorun var demektir
Yaşam 6 Şubat 2016 - 09:10

Özel hayat söz konusu olduğunda, bir çift ne kadar güzel vakit geçiriyor olursa olsun, eğer ilişkilerini aynı şekilde tanımlamıyorlarsa bir sorun var demektir. Problem yaratabilecek konulara engel olabilmek için öncelikle flört tipinizin hangi kategoriye ait olduğunu belirlemeniz gerekir.

Gamze Eser

İşte tam bu noktada Uzman Psikolog, Evlilik ve Aile Terapisti Gamze Eser'e konu hakkında merak ettiklerimizi sorduk…

Evlilik ve flört ikilisi

Flört döneminin çiftlerin birbirini tanıması açısından çok önemli bir süreç olduğu belirten Gamze Eser, ilişkilerin üç kategoriye ayrıldığını belirtiyor ve ekliyor: “Üç farklı flört türü var:

  • Evlenmek amacıyla bir arada olanlar,
  • Flörte başlarken evlenme niyetinde olmasalar da bir süre sonra “Adını koymak gerekiyor” deyip yüzük takanlar,
  • Flörtü evlilikle ilişkilendirmeden yaşayanlar.”
Ciddiyet sorgulanmalıFlört sürecinde evlenmek amacı aşikarsa, ilişki yaşayan iki kişi de oldukları gibi davranmak yerine rol yapmayı ve gizlemeyi tercih edebilir. Belki kendisi gibi olmaya cesaret edebilse yine kabul görür ama bu riske girmekten genellikle kaçınır. Özellikle uzun süren flörtlerde ailelerin ve çevrenin baskısıyla söz, nişan ve nikah yolu açılınca davranışlarda ciddi bir değişim olmazsa, sağlıklı bir evlilik söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda iki taraf da birbirini iyi tanıdığı için başka biriymiş gibi davranmazlar. Evlilik öncesinde uyulması gereken prosedürler, niyetlerinin ciddiyetini sorgulayan ciddi birer sınavdır.

Ortak karar mutluluk getiriyor

Evlilik amacı güdülmeyen ilişki yaşayan kişilerin kendi gibi olmaları çok daha kolaydır. Bu tür ilişkilerde iki tarafın ortak kararıyla alınan evlilik kararında çevre ve aile baskısının etkisi varsa ilişki şahane bir evlilikle sonuçlanabilir.

Samimiyet göstergesi

“Evlilik amacıyla flört ediyor ama partnerinizi önceden tanımıyorsanız nikahtan sonra bambaşka biriyle evlendiğinizi düşünebilirsiniz” diyen Gamze Eser, flört döneminde gizlenen huyların bir anda ortaya çıkabileceğini ve bunun büyük bir hayal kırıklığı yaratacağını belirtiyor. Evlilik bir amaç olduğunda ona ulaşmak için her yol mübah görünebilir. Oysa iki kişinin ‘biz' olması yola birlikte çıkmaları anlamına geliyorsa, evlilik bir amaç olmaktan çıkıp sanat haline gelir. Sözün özü, flört evresinde şeffaf olmalısınız. “Evlenmezsek de birlikte olabilir miyiz?” sorusuna vereceğiniz cevap samimiyetinizin en büyük göstergesidir.