Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fotoğraf gücünü gerçekten alıyor
Fotoğraf gücünü gerçekten alıyor
Gülhan Kırdı imzasını taşıyan resimlerin ortak noktası ise “Kadın-erkek ne kadar eşittir?” sorusuna cevap aramaları…
Yaşam 7 Mart 2016 - 23:50

Birgan BiLEKE

Birbirinden güç işlerin altından kalkan ve her konuda olduğu gibi iş hayatında da mücadeleci ruhlarıyla ön plana çıkan özel kadınlar ‘Güçlü Kadınlar' adlı fotoğraf sergisine konu oldu. Gülhan Kırdı imzasını taşıyan resimlerin ortak noktası ise “Kadın-erkek ne kadar eşittir?” sorusuna cevap aramaları…

Fotoğraf denince aklınıza gelen ilk kelimeyi söyler misiniz? Size göre fotoğraf niye bu kelimeyi çağrıştırıyor?
Fotoğraf denince ilk olarak aklıma belgelemek geliyor. Fotoğrafın bana göre gücü gerçeklikle kurduğu bağda. Bu güçlü bağ da fotoğrafı özel kılıyor. Bu durum, anlatmak istedikleri olan bir fotoğrafçı için içindekileri gösterme ve istediklerini değiştirme olanağı veriyor
Fotoğrafın hayatınızdaki yerini nasıl tanımlıyorsunuz?
Anlatacak bir şeyi olan sanatçılar kendilerini ifade etmek için daima bir araç kullanır. Tarihte de bu hep böyle olmuştur. Kimi tuvali, kimi sinema perdesini, kimi de fotoğrafı seçer. Dolayısıyla fotoğrafın kendimi ifade ettiğim bir sanatsal araç olduğunu söyleyebilirim.

Gülhan Kırdı fotoğraf sevgisini tanımlarken, hayata dair her detayı belgelemeye olan tutkusundan bahsediyor. Bugüne dek, fotoğraf editörlüğünden reklam fotoğrafçılığına, sinema sektöründe kamera arkasında çalışmaktan öğretim görevlisi olmaya farklı alanlarda edindiği tecrübeleri orijinal projelerde değerlendiren Kırdı'nın ‘Güçlü Kadınlar' sergisi 25 Mart'a kadar Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

İş eve ekmek götürmeye gelince…

Gelelim ‘Güçlü Kadınlar' projesine. Kadınlarla ilgili bir proje yapma fikri aklınıza ilk olarak nasıl geldi?
‘Güçlü Kadınlar' projesi kadın-erkek eşitliği tartışmasından çıktı. Kadın ve erkek ne kadar eşittir tartışması beni bu projeyi yapmaya yöneltti. Açıkçası bu tartışmaya kendi cephemden, farklı bir gözle bakmaya çalıştım. İş eve ekmek götürmeye gelince, yani geçim derdine, toplumsal bir soruna dönüşmüş olan erkeklerin baskın rolünün hemen değiştiğini göstermeye çalıştım.

‘Güçlü kadın' kavramını nasıl tanımlıyorsunuz?
Projeye bu ismi vermemin nedeni, bu kadınların az önce bahsettiğim tartışmaya güçleriyle cevap vermiş olmalarıdır. Projedeki kadınlar, toplumda kadının yeri hakkında gün geçtikçe yerleşen algıya farkında olmadan karşı gelen kadınlardır.
Birbirinden ağır işlerde çalışan bu kadınları fotoğraflarken nasıl bir kriter süzgeci oluşturdunuz?
Toplumda ‘erkek işi' olarak bilinen işleri yapan kadınlarla ilgili önce iyi bir masa başı çalışması yapıp sonra değişik kentlerde bulduğum bu kadınların fotoğraflarını çektim.

Duygu yoksa başarı da yok

Fotoğraf çekerken kadınların hayat hikâyeleri konusunda da bilgi sahibi oldunuz mu? Size en ilginç gelen öykü hangisi oldu?
Bu soru tam olarak fotoğrafa yaklaşımımla ilgili oldu. Şöyle ki, ben fotoğraflarını çektiğim insanlarla mutlaka iletişim kurarım ve olabildiğince birlikte zaman geçirmeye çalışırım. Örneğin, bu sergide fotoğrafı olan bazı kadınlarla iletişimim hâlâ devam ediyor. Nihayetinde karşınızdaki bir insan ve onun bir hayatı, duyguları var. Aslında bugüne kadar çektiğim fotoğraflar hep bu duygular ve hayatlarla ilgili. Yani bana göre insan tek başına bir obje olarak görülmemeli. Hikâyesiyle birlikte düşünülmeli. Bunları göz ardı eden bir fotoğraf teknik olarak ne kadar mükemmel olursa olsun hep bir yanıyla eksiktir. Ha hikâyelerine gelince, fotoğraf karesine sığdıramadıklarımı sanırım yakın zamanda bir kısa filmle anlatmaya çalışacağım.

Sizi en çok şaşırtan ne oldu?
Çoğunun yaptıkları işin sıradan bir şey olduğunu düşünüyor olması beni çok şaşırttı.
‘Toplumdaki aksaklıkları yine güçlü kadınlar çözecek' cümlesine katılıyor musunuz? Sizce ülkemizde yaşadıkları tüm zorluklara rağmen kadınlar bunu başarabilecek mi?
Evet desem verdiğim cevap çok mu kısa olur? Bunu bilmiyorum ama buna gerçekten inanmamız gerektiğini düşünüyorum.
Fotoğrafını çektiğiniz kadınların güçlü olmak dışındaki ortak noktalarının neler olduğunu düşünüyorsunuz?
Galiba en önemli ortak yanları hepsinin kendi emekleriyle geçinen insanlar olması.

Sırada kısa film çekmek var

Geleceğe yönelik projelerinizden bahseder misiniz?
İlk olarak, bu sergiye konu olan kadınların bazılarının hikâyelerini bir kısa filmde anlatmayı düşünüyorum. Yaklaşık 15 yıldır profesyonel olarak fotoğrafçılık yapıyorum. Sanırım önümüzdeki yıl şimdiye kadar çektiğim ama gün yüzüne çıkarmadığım fotoğraflarımdan oluşan bir sergi açacağım. Şu an devam eden projelerimi bitirmeye çalışıyorum. Onları da çok geçmeden sergilemeyi düşünüyorum. Diğer taraftan sinema konusu hep gündemde ama bakalım ne zaman fırsat ve kaynak bulabilirsem o zaman daha somut sinema projelerim de olacak.

Güçlü bir kadın olarak sizin fotoğrafınızı kim ve nasıl bir pozda çeksin istersiniz?
Öncelikle iltifat kabul edip teşekkür ederim. Ama sergideki kadınlara bakıldığında yeterince güçlü olmadığımı söyleyebilirim. İlla bir fotoğrafım çekilecekse, iki buçuk yaşındaki oğlumla birlikte bir proje için çalışırken çekilebilir.

Kadınlar artık güçlerinin farkına varmalı!

Başarılarıyla dünya çapında ün yapmış hangi sanatçılardan feyz alıyorsunuz?
İlk aklıma gelenler Henri Cartier-Bresson, Paolo Pellegrin ve Gilles Peress.
Başarılı bir kadın fotoğrafçının gözünden dünyayı ve Türkiye'yi tek bir kareyle anlatmak isteseniz nasıl bir fotoğraf çekerdiniz?
Bu gerçekten de zor bir şey. Ne yazık ki son zamanlarda çekilen bir fotoğraf her şeyi tüm şiddetiyle ortaya koymuştu. Herkesin hatırlayacağı gibi, Ege denizinde boğularak hayatını kaybeden küçük çocuktan bahsediyorum…
Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Siz kadınların bu özel gününü nasıl bir mesaj vererek kutlamak istersiniz?
8 Mart için bir mesaj verilecekse, emekçi kadınların kendi güçlerinin farkına varmaları gerektiğini söyleyebilirim. Sanırım bu basit gelişme bile hayatımızdaki birçok şeyin değişmesine neden olabilir.

Son güncelleme: 10:37 - 08.03.2016