Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gebelik şansını arttıran yeni bir yöntem: NGS
Gebelik şansını arttıran yeni bir yöntem: NGS
2015 yılında Amerika’da uygulanmaya başlayan Gelecek Nesil Genetik Tarama (Next Generation Sequencing-NGS) yöntemi artık ülkemizde de uygulanıyor
Yaşam 20 Şubat 2016 - 00:33

2015 yılında Amerika'da uygulanmaya başlayan Gelecek Nesil Genetik Tarama (Next Generation Sequencing-NGS) yöntemi artık ülkemizde de uygulanıyor. NGS ile sağlıklı embriyo tespit etme ve gebelik şansı yüzde 90 oranında artıyor…

Tüp Bebek Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden, gebeliğin oluşmamasının en önemli sebebinin rahme transfer edilen embriyoların genetiğinin bozuk olmasından kaynaklandığını söylüyor.
Günümüzde bilim genetik anormallikleri tespit edip, sağlıklı ve başarılı bir tedavi için çalışıyor. Dr. Halit Fırat Erden, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çiftler, elde edilen her embriyoyu sağlıklı zannediyor. Oysa verilen her embriyonun sağlıklı olduğunu söylemek için genetik taramanın yapılması gerek.”

Kan testi embriyo kalitesi hakkında bilgi ver

Kan testi ile kromozom analizi yapıldığında testin sonucunun normal çıkması embriyoların normal olduğu anlamına gelmez. Çünkü bebek normal kan hücrelerindeki normal kromozomlardan oluşmaz. Üreme hücrelerinden oluşur. Yumurta hücrelerinden kaynaklı sorunu en aza indirmek için embriyolara genetik testi yapmak gerekir.

Hangi vakalarda uygulanır?

– İleri anne yaş
– Tekrarlayan gebelik kayıpları
– Tekrarlayan tüp bebek denemelerinde başarısızlık
– Şiddetli erkek kısırlığı
– Nedeni açıklanamayan kısırlık

 

Son güncelleme: 09:57 - 25.02.2016