Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Genç bir cilt için 25 yaşından itibaren mutlaka!
Genç bir cilt için 25 yaşından itibaren mutlaka!
İlk karşılaştığınız 10 kadına sorun, cilt güzelliği, gençlik ve bakım hayati sorunların başında gelebilir.
Yasemin CANDEMİR
Yaşam 13 Mart 2016 - 01:10

İlk karşılaştığınız 10 kadına sorun, cilt güzelliği, gençlik ve bakım hayati sorunların başında gelebilir. Hepimiz doğru bakım ürünü ve gençliği uzun süre  korumanın izinde ortak sorunları paylaşıyoruz. Peki doğru anti-aging bakımı nasıl yapılmalı? Hangi yaşta başlamalı? Ve teknoloji, kremlerle bize uzun süren gençliğin kapılarını aralıyor mu? Genetik olarak cildiniz sıkı, nemli ve iyi durumda olabilir ama yapıdan bağımsız olarak, yaş aldıkça ihtiyaçları da değişir. Çevre şartları ve içeriden kaybedilen nem miktarı arttıkça cilt kolajen kaybı ile mücadele etmeye çalışır. Bu evrede deri rejenarasyonunu sağlamak için yapılan bakımlar daha da önem kazanır.  25 yaşında cilt gelişim sürecini tamamlar. Tam da bu süreçte yavaş,  yavaş hücre yapısı değişmeye başlar yağ dengesi de eksildiği için kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlar. Bu durumda da bize modern dünyanın getirdiği teknolojik kremlerden yararlanmak düşüyor.

Serbest radikal aktiviteler

Günümüzde koruyucu hekimliğin popüler bir parçası haline gelen anti-aging kremler, egzersiz, beslenme ve sağlıklı bir uyku düzeniyle yaşlanmayı durdurmayı hatta geri döndürmeyi başarabiliyor. Yeteri kadar dinlenebilmek vücudun yenilenme mekanizmalarının sağlıklı çalışmasını sağlarken, stresten, havası kirli ortamlardan ve sigaradan uzak durmak, vücudumuzdaki serbest radikal aktiviteyi en düşük seviyede tutuyor.

Özellikle su içilmesi hayati önem taşıyor

Beslenme konusunda ise vücudun onarım ve yenilenmesi için gerekli girdilerin alınmasını hedeflemeli. Her gün yeteri kadar protein, temel yağlar, karbonhidrat, antioksidanlar, vitaminler ve mineral ve özellikle su alınmalı. Alınacak fazla kalorinin glikozilasyon (şekerin kolajen doku ile etkileşerek bağlanması) ve yüksek insülin seviyelerine, dolayısıyla serbest radikal aktivitenin ve iltihaplanmaya neden olan aşındırıcı metabolik kimyasalların artışına neden olacağı unutulmamalı.

KIRIŞIKLIK ÖNLENİR

Düzenli egzersiz ve aksatmadan günlük olarak yapılan cilt bakımı da anti aging sürecinin önemli bir parçası. Cildimizi sert temizleyicilere, soğuğa, aşırı güneş ışığına maruz bırakmamalı, ihtiyacı olan bakımı ise aktif bileşenler içeren, kısa, orta ve uzun vadede fizyolojik etkide bulunan, onarım ve yenilenme süreçlerini destekleyen kaliteli kozmetik ürünlerle desteklemeliyiz. Kullandığınız kremin kendi ağırlığının bin katı kadar su tutma özelliği bulunan hyalunoric asit içermesi ve dolayısıyla ilerde oluşabilecek kırışıklıkların önlenmesi de önemli.

Güzel bir cildin 5 kuralı

Gece yatmadan makyajını temizle

– Ter, kir, kir­li ha­va ve mak­yaj ar­tık­la­rı cilt yü­ze­yin­de bir izo­las­yon ta­ba­ka­sı oluş­ma­sı­nı sağ­lı­yor. Bu ta­ba­ka gö­ze­nek­le­ri tı­ka­ya­rak cil­din za­man için­de ne­fes al­ma­sı­nı ön­lü­yor.

Ellerini yüzünden çek

– Uzmanların söylediğine göre her kadın en az beş dakika da bir yüzünü elliyor. Ellerdeki bakteriler de doğal olarak o bölgelere (özellikle gözeneklerin açık olduğu bölgelere) yerleşiyor.

Yeterince su iç

– Gün içinde iki-üç litre su içmek en iyi anti-aging ürününü kullanmak kadar önemli. Suyu sadece günün herhangi bir öğününe indirgeyerek içmeyin. Mutlaka
tüm güne yayın.

Aynı markayı tercih et!

– Kozmetik marka- ların bakım serileri birbirini tamamlayan etken maddeler içerir. Bu yüzden bir markaya ve bir bakım serisine sadık kalmak önemli. Genel anlamda farklı kremleri kullanmak sakıncalı olmasa da hassas ciltler iritasyona açıktır ve farklı içerikler sorun yaratabilir.

İyi uyu ve sırt üstü yat

– Yan ya da yüzüstü yatmanın derin kırışıklıkların oluşmasındaki etkisi malum. Alçak bir yastıkta doğru yatarak iyi bir uyku çekmenin beynimizin ve hücre- leri mizin sağlığı için hayati önemi var.

Son güncelleme: 10:39 - 16.03.2016