Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Genç kalmanın sırrı yogada saklı
Genç kalmanın sırrı yogada saklı
Yoga kişiye esneklik, dolayısıyla da omurgaya sağlık kazandırıyor.
Yaşam 18 Şubat 2016 - 23:24

Fazla değil, onbeş yıl öncesine kadar ülkemizde fazla tanınmayan yoga, günümüzde çok yaygınlaştı. Bugün yoga, kadın-erkek, farklı yaş gruplarınca ruhu, bedeni ve zihni rahatlatmak gibi çeşitli amaçlarla uygulanıyor.

Yoga, en geniş anlamıyla zihin, beden ve ruh arasında bir birliktelik geliştirilmek üzere binlerce yıl önce oluşturulmuş bir sistemdir. Yoganın başlıca amacı kişisel gelişim ve kişisel farkındalığın sağlanmasıdır. Bilinirliğinin artmasında, bu konuya gönül veren eğitmenlerin de rolü çok büyüktür. Bu eğitmenlerden biri olan Maria Alexandra Ece Balkan yoga konusunda önemli bilgiler veriyor.

Maria Alexandra Ece Balkan

Esneklik önemli

Yoga kişiye esneklik, dolayısıyla da omurgaya sağlık kazandırıyor. Beynin sağ ve sol loblarını dengeleyen bu sistem, iç organlar dahil tüm bedeni olumlu şekilde etkiliyor ve duruşu düzenliyor. Yoga bedeni yavaşça ama sağlam bir şekilde güçlendiriyor. Özel nefes teknikleriyle hücrelere oksijen taşınınca kan basıncı dengeleniyor, akciğer kapasitesi artıyor ve beyne daha çok oksijen gidiyor. Bedenimizi daha iyi tanıdıkça bağışıklık sistemimiz gelişiyor ve bu da bizi pek çok hastalıktan koruyor. Depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sıkıntılara iyi geliyor, stresin zararlı etkilerinden koruyor. Böylece yoga yapan herkes gençleşiyor.

Yararı saymakla bitmiyor

Dünyanın en saygın üniversiteleri, yoganın zihin ve beden sağlığı üzerindeki etkilerini araştırıyor. Yapılan araştırmalar, yoganın kalp sağlığına, sinir sistemine, kas ve kemik sistemine, pelvis ve özellikle de omurga sağlığına olumlu etkilerde bulunduğunu ortaya koyuyor.