Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Genç ve dinamik bakışlara sahip olmanın yolları
Genç ve dinamik bakışlara sahip olmanın yolları
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, gözkapağı estetiği hakkında merak edilenleri anlatıyor.
Yaşam 18 Şubat 2016 - 12:46

Gözkapağındaki fazla deri ve yağ miktarı göz kapağının ağırlaşmasına, böylece yaşlı ve şişkin bir görüntüye, bazen de görüşün bloke edilmesine neden olabilir. Gözkapağı estetiği alt veya üst göz kapağındaki fazla deri ve yağları, göz altındaki torbalanmaları, göz kapaklarındaki sarkmalar gibi biçim bozukluklarını gidermek için yapılır. Bu ameliyatta amaç hastaya daha genç ve daha enerjik bir görünüm kazandırmaktır. Bu ameliyatla göz kapağı ve beraberinde uygulanan botoks ile gözün dış kenarındaki ince kırışıklar tedavi edilebiliyor. Böylece hastaya ortalama 10-15 yaş daha genç ve daha enerjik bir görünüm kazandırılmış olur.

göz kapağı ameliyatı Foto: Shutterstock

Gözkapağı estetiği nedir?
Gözkapağı kaldırma ameliyatı ya da diğer ismiyle blefaroplasti gözkapağından deri alma veya gözkapağına yağ ekleme/çıkarma işlemdir. Üst gözkapağı ameliyatında cerrahi kesik, fazlalık olan derinin ve yağın kaldırılabileceği gözkapağı kıvrımı bölgesine atılır. Sonrasında çok ince bir dikişle bu yara kapatılır.

Alt gözkapağı ameliyatında ise kesik, gözkapağı kıvrımına atılabildiği gibi transkonjuktival blepharoplasti denilen yöntemle gözkapağın iç kısmına da atılabilir. Transkonjuktival teknik sayesinde deride görünür bir iz bırakılmadan kapağın altındaki yağ katmanına kolayca ulaşılabilir. Bu, yağ eklenmesi ya da alınması gerekli görülen hastalar için en iyi yöntemdir.

Gözkapağı estetiği kimlere uygulanabilir?
Gözkapağı ameliyatına en uygun adaylar çoğunlukla 35 yaş ve üstü olan görünümüne özen gösteren kadın ve erkeklerdir. Fakat eğer ailenizde göz torbasına ya da sarkık gözkapaklarına sahip büyüklerinizin sayısı çoksa ameliyatı daha erken yaşlardaki kişiler de düşünebilir. Eğer aşağıda  sıralanan sorunlar sizde de varsa göz kapağı ameliyatı yaptırmak için estetik cerrahiye başvurabilirsiniz:

Deri fazlalığı nedeniyle üst göz kapağınızın doğal bir şekilde içeri girmiyorsa,
Üst gözkapağınızdaki sarkma görüşünüzü engelleyecek kadar fazlaysa,
Üst gözkapağınızda sizi daima yorgun ve hasta gösteren kabarıklık varsa,
Alt gözkapağınız deri fazlalığı nedeniyle kat kat duruyorsa,
Göz altı torbalarınız ve göz çevrenizde morluklar varsa,
Gözünüzün üst kısmındaki alan makyaj yapmak için yeterli genişlikte değilse estetik cerrahinin sunduğu imkanlardan siz de faydalanabilirsiniz.

göz kapağı ameliyatı Foto: Shutterstock

Ameliyat süreci nasıldır?
Gözkapağı ameliyatı genellikle önce üst gözkapağına uygulanır. Alt ve üst göz kapaklarında yağ kitlelerinin bir kısmı çıkarılır. Üst göz kapağındaki kesiler, doğal hat ve kıvrımlar takip edilerek açılır ve genelde gözün dış kenarına, göz kuyruğuna kadar uzatılır. Alt göz kapağında ise genellikle kirpik diplerinden kesiler açılarak göz kuyruğuna kadar uzatılabilir. Cerrah, kesi boyunca çalışarak deriyi alttaki doku ve kastan ayırır, açığa çıkan fazla yağ ve deri alınır.

Alt gözkapağı ameliyatında da yağ ve deri fazlalığı kırışıklık tedavisinde ve gözkapağı şeklinin düzeltilmesi de alınır. Bazı durumlarda ise gözkapağının sıkılaştırılması, sarkıklığın ve düşüklüğün düzeltilmesi için gereklidir. Yağ eklenmesi ise gözkapaklarındaki çökük ve boş görünümün düzeltilmesine yardımcı olur.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Göz kapağı derisi ince olduğundan ameliyat sonrası hızla şişip morarabiliyor. Şişme ve morarmayı önlemek amacıyla yüksek yastıkta yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres yapmanız gereklidir. Şişme ve morarma ilk haftada geriler. Ameliyattan sonra kısa bir süre gözyaşı salgısı artabilir ve parlak ışığa karşı hassasiyet oluşabilir.