Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Genclik iksiri melatonin
Genclik iksiri melatonin
Güne uykumuzu almadan başladığımızda keyfimiz kaçar.
Yaşam 17 Mart 2016 - 23:40

Güne uykumuzu almadan başladığımızda keyfimiz kaçar. Sadece keyif açısından değil sağlık bakımından da büyük önem taşıyan uyku sırasında salgılanan melatoninin faydaları ise saymakla bitmez.

Geceleri karanlık ortamda salgılanan bir hormon olan melatonin insanları kanserden ve kronik hastalıklardan korur. Vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlayan, triptofan isimli maddeden elde edilen hormon stresi azaltarak yaşam süresini arttırır ve yaşlanma bulgularını azaltır.

Melatonin nedir?

Geceleri özellikle de karanlık ortamlarda beyindeki epifiz bezinden salgılanan hormona melatonin denir. Yaşlanma etkilerini ortadan kaldırma özelliği nedeniyle ‘gençlik iksiri' olarak da adlandırılır. Triptofan isimli bir maddeden elde edilir. Bu hormonun temel görevi vücudun biyolojik ritmini ayarlamaktır. Melatonin üretimi gecenin uzunluğuyla ilgilidir. Gece ne kadar uzarsa üretim de o denli artar. Karanlık fazın başlangıcında veya sonundaki ışık melatonin üretimine engel olur. Günlerin kısa olduğu kış mevsiminde melatonin üretimi artar, yaz günlerinde ise azalır. Hormon diğer antioksidan tesirlerini de güçlendirir ve kanserli hücrelere karşı koruma sağlar. Melatonin yetersizliği üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlerini de oluşturabilmektedir.

Hayatımıza etkileri

Bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyen melatonin stresi azaltarak yaşam süresini uzatır. Bu hormon yaşlanma bulgularını azaltmanın dışında başka birçok alanda hayatımızı etkiler:
– Başta kanser olmak üzere tüm hastalıklar üzerinde baskılayıcı etki yapar.
– Tümör tipinde büyümeyi sınırlandırır.
– Vücudun ritmini ayarlar.
– Üreme sistemindeki bazı sorunları ortadan kaldırır.
– Gece ne kadar uzun olursa bu hormonun üretimi de o kadar artar. O nedenle sağlıklı bir uykunun olumlu etkileri o kadar fazla olur.
– Vücuttaki antioksidanların etkisini arttırır.
– Işık kısa süreli de olsa eğer yeterli şiddette ise melatonin salınımını baskılar.
– Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormondur.