Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Geniz eti alınan çocuklar daha az hastalanıyor
Geniz eti alınan çocuklar daha az hastalanıyor
Çocuklarda geniz eti büyümesi, uyku kalitesini bozarak sağlıklı gelişimi olumsuz yönde etkiliyor.
Yaşam 11 Şubat 2016 - 01:48

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Opr.Dr.Hasan Yılmaz

Gece uyurken, horlama, terleme ve diş gıcırdatma gibi şikayetlere neden olan bu sorun birçok hastalığı da tetikleyebiliyor. Antalya Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, çocuklarda geniz eti büyümesi ve tedavisi hakkında önemli bilgiler veriyor.

Kalp sağlığını bozabilir

Geniz eti, burnun gerisinde yer alır ve bademciklere benzer bir şekilde görev yapar. Mikroplar geniz eti ve bademciklere yerleşip kronikleşerek ilaçla tedavi edilemez hale geldiğinde vücuda zarar vermeye başlar. Kalp, böbrek ve eklem sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen geniz eti; romatoid artrit ve nefrit gibi romatizmal hastalıklara neden olabilir. Çocuklarda ayrıca baş ağrısı, yutkunma ve kulakla ilgili problemlere yol açabilir.

Kişilik değişikliklerine neden olabilir

Geniz eti büyümesinin diğer olumsuz etkileri ise şu şekilde sıralanabilir:

– Saldırganlık ve huzursuzluk gibi kişilik değişimleri.
– Diş yapısında bozukluk.
– Sık tekrarlayan diş çürükleri.
– Yüzde şekil bozuklukları.

Ameliyat kısa sürüyor

Üst solunum yolu bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanan, bademcik etrafında apse olan, kötü huylu tümör şüphesi bulunan ve sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları olan çocuklar mutlaka ameliyat edilmelidir. 10- 20 dakika arasında süren basit bir ameliyatın ardından hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir.

 

Son güncelleme: 08:50 - 11.02.2016