Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gönüllü çobanlar
Gönüllü çobanlar
Biri Alman üç üniversite öğrencisi, Burdur’daki Lisinia Doğa Proje Alanı’nda çoban olarak çalışıyor. Gönüllü çobanlar hem hayvancılığı öğreniyor, hem de projeye katkı sağlıyor.
Yaşam 12 Ağustos 2016 - 06:50

Biri Alman üç üniversite öğrencisi, Burdur'daki Lisinia Doğa Proje Alanı'nda çoban olarak çalışıyor. Gönüllü çobanlar hem hayvancılığı öğreniyor, hem de projeye katkı sağlıyor.

ALMAN, İSTANBULLU, ANKARALI

ALMANYA'da tıp eğitimi alan ve Erasmus projesiyle Türkiye'ye gelen Rika Remmert, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Ezgi Temur ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Genetik Bölümü öğrencisi İrem Ömeroğlu, Lisinia Doğa Projesi'nde görev aldı. Çoğu gönüllüler tarafından yürütülen projelerde üç kıza düşen görev ise çobanlık oldu.

17

KEÇİLER ONLARA EMANET

LİSİNİA'daki keçileri toplayıp Burdur Gölü kıyısına otlatmaya götüren öğrenciler, akşam da hayvanları ahıra götürüyorlar. Projede görev alan öğrenciler, Burdur Gölü'nde son yıllarda ciddi oranda su kaybı yaşandığını, Lisinia Doğa Proje Alanı'nda başlatılan küçükbaş hayvancılık projesiyle su tüketiminin en aza indirilmesinin amaçlandığını belirttiler.

KEÇİLER DAHA AZ SU TÜKETİYOR

Ezgi Temur, “Burdur Gölü kuruma tehlikesi altında. Gölü kurtarmak için çeşitli projeler hayata geçiriliyor. Burada küçükbaş hayvancılığı destekliyoruz. Çünkü keçiler çok daha az su tüketiyor. Çoban olacağımı hiç düşünmemiştim” dedi.

16

Lisinia'ya geçen hafta gelen Rika Remmert, “Burası cennet gibi. Açık havada çalışmayı çok seviyorum. Keçiler çok güzel hayvanlar” diyor.