Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Göz estetiğiyle ışıldayan bakışlara sahip olun
Göz estetiğiyle ışıldayan bakışlara sahip olun
Sağlıklı gözler için sağlıklı göz kapaklarına sahip olmak gereklidir
Yaşam 6 Şubat 2016 - 09:27

Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal

Sağlıklı gözler için sağlıklı göz kapaklarına sahip olmak gereklidir. Gözleri koruma özelliğinin yanı sıra, yüzümüzde ilk dikkat çeken yer olan göz ve çevresinde yaşla beraber görülen değişiklikler yüzün canlılığını yitirmesine neden olur. Yılların etkilerini ortadan kaldıran ve bakışlarınızı canlandıran göz estetiğinin ayrıntıları konusunda Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Op. Dr. Sultan Kaya Ünsal önemli bilgiler veriyor.

Göz çevreniz 
yaşınızı ele vermesin

Yerçekiminin de etkisiyle, yaşla birlikte insanlarda göz kapakları aşağı doğru sarkar. Bu görünüm insanlara yaşlı ve yorgun bir ifade verir. Birçok kişi gözlerinde yaşla birlikte oluşan sorunlar nedeniyle psikolojik olarak etkilenir ve sosyal çevresinden uzaklaşır. Bütün bu sorunlardan göz estetiğiyle kurtulabilir ve daha enerjik bir görünüme kavuşabilirsiniz. 35-70 yaş arasında rahatlıkla uygulanan göz kapağı operasyonları, genetik faktörler nedeniyle göz kapağı sorunları olan yirmili yaşlardaki hastalara da uygulanabilir.

Operasyondan önce detaylı göz muayenesi şart

Göz ve etrafı bir bütün olarak ele alındığı için estetik uygulamadan önce mutlaka detaylı bir göz muayenesi yapılmalıdır. Göz çevresi estetik olarak ele alındığında, öncelikle kaşların pozisyonu, üst kapakların kas gücü ve derideki esneme, bağlardaki esneklik değerlendirmeye alınmalıdır. Göz kapaklarının kapanma pozisyonları, alt kapaklardaki torbalar ve gevşemelerin duruma etkisi değerlendirilir. Ayrıca bölgede oluşan kırışıklıklar ve çukurlukların da bu tabloya etkisi ele alınmalıdır.

Ağrısız günübirlik tedavi

Üst ve alt göz kapağı ameliyatı genellikle lokal anesteziyle günübirlik olarak uygulanır. Üst göz kapağına katlanma çizgisinden, alt göz kapağına ise kirpiklerin hemen altından müdahale edilir. Cilt özel dikişlerle, kesi yeri belli olmayacak şekilde kapatılır. Dikiş izi zamanla ten rengine bürünerek belirsizleşir. Yara yerinin üzerine şerit bantlar yapıştırılır ve hastanın gözleri tamamen kapatılmaz. Göz etrafında doğumsal gelişen bozukluklar da uygun yaklaşımlarla rahatlıkla düzeltilebilmektedir. Böylelikle hem sağlık hem estetik açısından sorun oluşturan kapaklar eski haline getirilir ve gözlerinizin güzelliği ortaya çıkar.

Sterilizasyon, kalite ve doktor seçimi önemli

Basit görünen botox ve dolgu uygulamalarında eğer anatomi göz önüne alınmazsa kaş ve kapak düşüklükleri, asimetriler gelişebilir. Malzeme kalitesi iyi olmadığı zaman alerji veya enfeksiyon görülebilir. Gözle ilgili tüm uygulamalar, göz anatomisini bilen ve estetik ilkelere uyan göz hekimleri tarafından, steril şartlarda yapılmalıdır.