Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Göz kuruluğunu hafife almayın
Göz kuruluğunu hafife almayın
Yaşam 9 Şubat 2016 - 23:31

 

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Görmez göz kuruluğuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bağışıklık sisteminin kendi kendine saldırmasıyla oluşan Sjögren sendromu, bazı iltihaplı romatizmal hastalıklarla birlikte meydana gelebiliyor. En çok kadınlarda görülen hastalığın ilk belirtileri ise gözde batma hissi ve göz kuruluğu…

Tükürük, gözyaşı, vajinal salgılar, alt ve üst solunum yolu salgı bezleri gibi dış salgı bezlerinin etkilendiği bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Sjögren sendromu hakkında İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Görmez konu ile ilgili önemli bilgiler veriyor: “Hastalık yüzde 80-90 oranında kadınlarda görülüyor. En önemli belirtisi ise gözlerde ve ağızdaki kuruluk. Gözde yanma ve batma hissini daha sonra ağız kuruluğu takip ediyor. Ağızdaki tükürük salgısı yeterli olmayınca, diş çürükleri ve diş eti sorunlarıyla birlikte mantar plaklar oluşmaya başlıyor. Hastalık vajinal kuruluğa da yol açıyor. Bunun sonucunda da, ağrılı ilişki, mantar ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Oluşan cilt kuruluğu da enfeksiyon yerleşimini kolaylaştırıyor.”

Kötü sonuçlara yol açabilir

Burun ve solunum yolunun kuruluğu, enfeksiyonların akciğerlere daha hızlı inmesine neden olur. Dolayısıyla bu hastalarda akciğer enfeksiyonları daha sık görülür. Göz kuruluğuna bağlı olarak enfeksiyon oluşumundan körlüğe kadar gidebilen ciddi sonuçlar oluşabilir. Halsizlik ve eklem ağrıları, soğuk hassasiyeti ve soğukta uzuvlarda beyazlama gibi renk değişiklikleri ortaya çıkabilir. Bu hastalarda lenf bezi kanseri de gelişebilir. Sjögren sendromunun en önemli özelliği, hangi belirti ön planda olursa olsun, tıpkı diğer bağışıklık sistemi kaynaklı hastalıklar gibi vücudun bütününü ilgilendiren cilt, sinir sistemi, akciğerler veya damarlar gibi başka organ veya sistemleri tutabilme potansiyeline sahip olmasıdır.

Nasıl tetiklenir?

Sjögren sendromunu tetikleyen nedenler arasına şeker, gizli şeker, insülin direnci, bağırsak aktivitesinin bozulması yer alır. Bağırsakta oluşan kaçak sendromunun gelişmesi sonucu gelişen vitamin mineral eksiklikleriyle bağışıklığın çökmesi tetiklenir. Tedavi edilmemesi durumunda, kalıcı körlük, zatürre ve benzeri ölümcül enfeksiyonlara, organ yetmezliği gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

Hastalık bilinmediğinden teşhis gecikebiliyor

Sjögren sendromu toplumda her 100 kişiden birinde görülüyor ve geriatrik yaş grubu denilen 65 yaş üzerinde sıklığı yüzde beşe kadar çıkıyor. Çoğunlukla 40 yaşından sonra ortaya çıkan hastalık, kadınlarda erkeklere göre dokuzt daha fazla görülüyor. Kırklı yaşlardan itibaren diyabetten depresyona, hipertansiyondan kolesterole çeşitli hastalıklar nedeniyle ilaç kullanımı arttığı için, hastalığın belirtileri ilaçların yan etkileriyle karıştırılabiliyor. Geriatrik yaş grubunda gelişen kurumalar ya da eklemlerdeki ağrılar, yaşlanmanın sonucu olarak yorumlanabiliyor. Tüm bu nedenler tanıda gecikmelere yol açıyor.

Tedavisi mümkün mü?

HASTALIĞIN tedavisinde, çeşitli medikal uygulamaların yanında, ağız kuruluğunu gidermek için tükürük salgısını arttıran ilaçlar, hassas dişlere uygun diş macunu kullanımı, gargara, pastil ve sakız çiğneme önerilir. Göz kuruluğu suni gözyaşı damlasıyla giderilebilir. Hastaların bağışıklık sistemini gözden geçirilerek sorun saptanıp gerekli tedravi yapılır ve böylece  hastanın yaşam kalitesi artar.

Son güncelleme: 08:25 - 10.02.2016