Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gözde uçuşan cisimlerden kurtulmak mümkün
Gözde uçuşan cisimlerden kurtulmak mümkün
Toplumda yaygın bir sorun olan göz içinde uçuşan cisimler bazı kişilerde görmeyi azaltacak derecede ciddi problemlere yol açabiliyor. Geçmişte çaresi olmayan bu sorun, yeni lazer teknolojileri sayesinde kolayca tedavi edilebiyor.
Yaşam 19 Eylül 2016 - 01:55

Toplumda yaygın bir sorun olan göz içinde uçuşan cisimler bazı kişilerde görmeyi azaltacak derecede ciddi problemlere yol açabiliyor. Geçmişte çaresi olmayan bu sorun, yeni lazer teknolojileri sayesinde kolayca tedavi edilebiyor.

Gelişen teknolojiyle gözde uçuşan cisimleri, gözün içinde yer alan ve ‘vitreus' adı verilen sıvıda lazerle buharlaştırıp yok etmek mümkün. İstanbul Cerrahi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker, komplikasyon oranı düşük olan ve kolay uygulanan ‘ellex laser vitreolysis' tekniği hakkında bilgi verdi…

8

Hastalara “Duruma alışın” diyorduk

Günümüze gelene kadar bu sorun konusunda hastalara, “Duruma alışın çünkü yapacak bir şey yok” derdik. Bu sorunun kişiyi ileri boyutta rahatsız ettiği durumlarda ise ‘vitrektomi' denilen riskli ve komplikasyon oranı yüksek bir ameliyat yapılırdı. Ancak uzmanların tercihi, oluşabilecek riskler nedeniyle bu sorunu ameliyatla gidermemek yönündeydi. Fakat zamanla lazer teknolojisinde meydana gelen ilerlemeler sayesinde artık gözde uçuşan cisimleri gözün içindeki sıvıda lazerle buharlaştırıp yok etmek mümkün.

13

Ayakta uygulama

Uçuşan cisimler, özellikle katarakt ameliyatlarından sonraki bazı durumlarda artış gösteriyor. Oranları çok yüksek olmasa da, multifocal göz içi lensi konulan hastalar da bu sorundan etkileniyor. Gözde uçuşan cisimler, katarakt ameliyatı olmamış kişilerin yaşam kalitesinde de ciddi bir sorun yaratıp o kişinin psikolojisini bozacak düzeye gelebildiği için laser vitreolysis yöntemi ameliyat olmamış kişilere de uygulanabiliyor.

9

Deneyimli bir hekim yapmalı

Lazer tedavisinin, konusunda deneyimli bir hekim tarafından uygulanması şart. Bu noktada numaraların doğru tespiti, korneanın uygunluğu, göz kuruluğu ve tansiyonu, göz dibi muayeneleri gibi tüm detaylı incelemeler büyük önem taşıyor. Muayene sonrası göz yapısı uygunsa sterilizasyon şartlarının yerine getirilmesi ve tedavinin planlanması gerekiyor.

3

20 dakikada kalıcı çözüm

Günlük yaşam kalitesinin ciddi şekilde etkileniyor olması, görme yüzdesinde düşme ve bu durumun en az altı ay ya da bir yıl kadar takiple değişmemesi önemli kriterler arasında bulunuyor. Gözdeki uçuşan cisimler yer değiştirerek sonradan kişinin görmeyeceği bir bölgeye gidebiliyor. Op. Dr. Sinan Göker, “Bu yöntem bazen göz tansiyonu vakalarında da uygulanıyor ancak bu süreçte daha gelişmiş bir alete ihtiyacımız var. Çünkü uçuşan cisimler vitreus olarak adlandırdığımız gözün arka tarafını dolduran jel içinde bulunuyor ve göz içindeki lensin arkasında, retina tabakasına yakın bölgede oluşuyor. Lazer işleminin çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bir seans yaklaşık 20 dakika sürüyor ve bazı vakalarda 2-3 seans lazer uygulaması uygulamak gerekiyor” dedi.

7

Lazerle ilgili doğrular ve yanlışlar

Yanlış: Lazer ameliyatından sonra katarakt gelişirse katarakt operasyonu yapılamaz.
Doğru: Lazer operasyonu geçirmiş hastalar ileride gözlerinde katarakt oluştuğunda katarakt operasyonu geçirebilir.

Yanlış: Lazer operasyonu her yaşta ve herkese uygulanabilir.
Doğru: Lazer operasyonu olabilmek için 18 yaşını bitirmek, numara ilerlemesinin belli bir süre durmuş olması ve kornea yapısının uygun olması gerekliliği vardır. Bu nedenle düzenli muayene ve takip çok önemlidir.