Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gözlerinizi soğuktan koruyun
Gözlerinizi soğuktan koruyun
Kış aylarında ortaya çıkan ve solunum yolu hastalıklarına neden olan virüsler, özellikle nemsiz ve kapalı ortamlarda enfeksiyonlara bağlı olarak göz sağlığına da zarar veriyor…
Yaşam 26 Ekim 2016 - 00:15

Soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarının yol açtığı ‘adenovirüsler', göze kolayca bulaşıp enfeksiyon gelişimine zemin hazırlıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü'nden Op. Dr. Belgin Ekmekçiler, soğuk havalarda göz sağlığını olumsuz etkileyen nedenler ve enfeksiyonlardan korunma önerileri hakkında bilgi verdi.

1

Viral enfeksiyonlar görme bozukluğuna neden olur

Soğuk havalarda ortaya çıkan viral enfeksiyonlar, gözün kornea tabakasına etki ederek görme bozuklukları riskini arttırıyor. Adenoviral göz enfeksiyonları olarak adlandırılan bu durum; gözlerde sulanma, kızarıklık, çapaklanma, sulu ve beyaz bir akıntıya neden olacağı gibi ışıktan rahatsızlığa da yol açabilir.

7

Kapalı ortamlarda göz kuruluğu görülür

Kış mevsimi boyunca yeterince havalandırılmayan kapalı alanlardaki aşırı sıcak, kuru ve klimalı ortam havası da göz şikayetlerinin en önemli sebepleri arasında yer alır. Özellikle bu alanlarda bilgisayar kullanımı göz kuruluğu şikayetlerini arttırmaktadır. Konsantrasyon ve dikkat gerektiren mesleklerde çalışanlar, bilgisayar ekranına uzun süre baktıkları ve yeterli sayıda göz kırpma işlemi gerçekleştiremedikleri için gözlerde batma ve kızarıklık şeklinde sorunlar ortaya çıkabilir.

8

El temizliğine önem verin

Gözlerde enfeksiyonlara bağlı oluşan sorunları önlemek için öncelikle hijyene önem vermek gerekir. Bunun için de özellikle çok sık tokalaşmaktan kaçınmak ve elleri sık sık yıkamak gerekir. Mümkün olduğunca gözleri kaşımaktan uzak durmak, bir başkasının kişisel eşyasını ve makyaj malzemesini kullanmamak atlanmaması gereken önemli önlemler arasındadır. Gözlerde herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmak önemlidir. Kapalı ortamlarda çalışanlar için de ortamın havalandırılması, nemlendirilmesi ve doktorun önerisi doğrultusunda ilaç ve damla kullanılması diğer önlemler arasındadır.

6

Kışın da güneş gözlüğü kullanın

Özellikle karlı havalarda göz sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli bir konu da gözleri güneşin zararlı ışınları olan ultraviyole ışınlarından korumaktır. Bu ışınlar yalnızca yazın değil, kışın da etkili olmakta ve koruyucu önlem almayı gerektirmektedir. Özellikle karlı havalarda gözü ultraviyole ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Çünkü kardan yansıyan güneş ışınları, gözün kornea, lens ve retina tabakalarına zarar verir. Göz kapağı ve çevresindeki cilt, ince ve kırışmaya en yatkın bölge olduğu için rüzgarlı, güneşli, soğuk ve karlı ortamlarda mutlaka ultraviyole korumalı güneş gözlüğü kullanılması gerekir.