Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Graham trafik kazalarında ölmüyor
Graham trafik kazalarında ölmüyor
Bilim insanları, kazalara karşı direnç gösteren ve en az hasar alarak kurtulabilen bedeni tasarladı: Graham
Yaşam 22 Temmuz 2016 - 10:26

Avustralya’da Ulaşım Kaza Komisyonu ve bilim insanlarının ortak çalışmasıyla, kazalara karşı direnebilecek şekilde evrimleşen bedenin formu tasarlandı. Graham adı verilen bu tasarım, Avustralyalı sanatçı Patricia Piccinini ile vücut buldu.

Avustralyalı sanatçı Patricia Piccinini, Graham'ı tasarladı

Sürüş güvenliğini vurgulayan çalışmada, “insan vücudu kazalara karşı dirençli olacak şekilde evrilseydi nasıl olurdu?” sorusunun cevabı arandı. Projeye, cerrah Chistian Kenfield ve Monash Üniversitesi Kaza Araştırma Merkezinden David Logan imzasını attı.

İnsan vücudu kazalara karşı dirençli olacak şekilde evrilseydi nasıl olurdu?

Yapılan çalışma, insan bedeninin yalnızca kendi hızında gerçekleşen kazalara direnç gösterebildiği bilgisi üzerinden Graham’ı tasarlayarak; airbag görevi gören göğüs kafesi, kalın bir boyun ve kask gibi büyük bir kafa ortaya çıkarttı. Projede, Graham’ı gördüğünüzde, onun gibi olmadığınız için kazalara karşı daha dikkatli olmanız gerektiği uyarısına ulaşmanız hedefliyor.

Onun gibi olmadığınız için kazalara karşı daha dikkatli olmanız gerektiğiniz uyarısına ulaşmanız hedefleniyor.
Son güncelleme: 10:48 - 22.07.2016