Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gribi atlatamayanlara hızlı iyileşme rehberi
Gribi atlatamayanlara hızlı iyileşme rehberi
Yaşam 5 Mart 2016 - 00:43

Prof. Dr. Canfeza Sezgin

Bugünlerde mevsimsel geçiş yaşadığımızdan gece ve gündüz arasında ısı farkları giderek açılıyor. Bu durum da grip ve soğuk algınlığını tetikliyor. Üstelik gribin etkisi çabuk geçmiyor. Hastalığın iyileşme sürecini hızlandırma yolları ve merak ettiğimiz diğer konularda İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin'e danıştık ve gripten korunma yolları, hastalığı çabuk atlatmanın püf noktaları konusunda önemli bilgiler edindik.

– Soğuk algınlığı ile grip aynı hastalık mı?
Grip, influenza virüsleriyle oluşan bulaşıcı bir hastalıktır, yakınmalar daha şiddetli seyreder. Soğuk algınlığı ise farklı virüsler tarafından oluşturulur ve daha hafif yakınmalara neden olur. Gripten korunmada aşı bulunurken soğuk algınlığının aşısı yoktur.

– Grip tehlikeli midir?
Soğuk algınlığı da, grip de genellikle iyileşir; fakat vücut direnci düşüklüğü, müzmin bronşit, böbrek yetmezliği, astım, şeker hastalığı, kansızlık, kalp hastalığı, sigara kullanımı, kanser hastalığı olanlarda, bebek ve yaşlılarda grip daha ağır geçerek ölümlere neden olabilir. Riskli grupta yer alan kişiler aşılanmalıdır.

– Korunmak için nasıl beslenelim?
Soğuk algınlığı ve griple mücadelede bu iki sağlık sorunundan korunma konusunda beslenme çok önemlidir. Örneğin portakalda C vitamini haricinde magnezyum, potasyum, folat, B6 vitamini ve antioksidan bileşenleri de vardır. O nedenle yenmesi yararlıdır.

– Sadece C vitamini alarak gripten korunma sağlanabilir mi?
Hayır. İçlerinde A ve E vitaminlerinin yanı sıra C vitaminini de içerdiğinden tüm meyve ve sebzeler bağışıklık sistemini savaşmaya hazır tutmaktadır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gereken vitamin, mineral, lif ve antioksidan içeren meyve ve sebzeleri günde en az beş porsiyon alınmalıdır. Meyve ve sebze alımını arttırmanın bir yolu da diyet içine meyve veya sebze suyunu dahil etmektir. Bu, herhangi bir meyve suyu olabilir fakat yüzde 100 taze meyve suları tercih edilmelidir.

– Beslenme listesinde başka neler olmalı?
Beslenme listesi protein ve kepekli tahıllarla tamamlanmalıdır. Yağsız et, balık, az yağlı süt, baklagiller ve kepekli tahıllar gibi dengeli besinler alınmalıdır. Fındık ve diğer kuruyemişler, yağsız et, yağsız süt, yumurta ve baklagiller gibi protein kaynakları önemli olup bağışıklık sistemini destekler. Dondurulmuş meyve ve sebze de soğuk algınlığı ve gribin engellenmesinde yararlı diğer ekonomik ve kolay bir yoldur.

Hızla iyileşmenin yolları

Grip ve soğuk algınlığına yakalandıysanız, toparlanmak için ilaç yüklendiyseniz, işte size hızlı iyileşmenizi sağlayacak sağlık iksiri çay tarifleri:

– Ekinezya kökü veya topraküstü kısmı (kurutulmuş): Bir çay kaşığı bir bardak kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenip süzülür. Günde 4-5 kez bir çay fincanı içilir.
– Mürver bitkisinin kurutulmuş çiçeği: 1-2 tatlı kaşığı 150 ml kaynamış su içinde 5-10 dk demlenip süzülür. Günde 1-2 çay fincanı içilir.
– Kuşburnu: 1-2 tatlı kaşığı bir bardak kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 15-30 dk demlenip süzülür. Günde 3-4 kez bir çay fincanı yemeklerden 30 dakika sonra içilir.

– Frenk üzümü: C vitamini kaynağı olup bir fincan üzüm suyu sıkılarak bir bardak sıcak suyla seyreltilir. Yemeklerle birlikte öğlen ve akşam birer bardak içilir.
– Soğuk algınlığı veya grip için yardımcı olabilecek bir çay önerisi: 30 gram ıhlamur çiçeği, 30 gram mürver çiçeği, 20 gram erkeçsakalı çiçeği ve 20 gram kuşburnu bir kavanozda iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışımdan 2'şer tatlı kaşığı kaynamış 150 ml suyun içine konup 10 dakika beklenerek süzülür ve günde 2-3 bardak ılık içilir.